Letní filmovou školu na závěr zamrazí z Krajiny ve stínu

V Uherském Hradišti končí Letní filmová škola. Šestačtyřicátý ročník se nakonec konal navzdory pandemii covidu-19, i když se musel v mnohém uskromnit. Na samý závěr 12. srpna organizátoři nechali uvedení světové premiéry – černobílého dramatu Krajina ve stínu. Jde o první historický film v režii Bohdana Slámy, držitele pěti Českých lvů.

Tragická freska o lidech, kteří začnou vraždit své sousedy, vychází ze skutečného poválečného masakru v jihočeské obci Tušť. Sláma Krajinu ve stínu natočil černobíle. Děj začíná koncem třicátých let a končí na počátku let padesátých. Odehrává se v malé obci na česko-rakouském pomezí. 

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Některé aspekty těchto situací se opět vracejí a to nás musí neustále vést k pozornosti a ostražitosti. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ uvedl k filmu režisér.

Scénář nenapsal, na rozdíl od předchozích titulů, sám, jeho autorem je Ivan Arsenjev. Z herců postavy v dramatickém příběhu ztvární Magdaléna Borová, Stanislav Majer, Csongor Kassai, Barbora Poláková či Petra Špalková. Do kin se Krajina ve stínu dostane 10. září.

Po škole zůstane i Herec a nepravý polský kněz

Dříve než ostatní diváci viděli návštěvníci LFŠ také minisérii Herec, kterou v režii Petra Bebjaka chystá na obrazovky Česká televize. V dramatu z padesátých let minulého století se mladý umělec snaží vyrovnat s režimem, svými ambicemi i sexuální orientací. Ve filmové rodině se sejdou Jan Cina, Jenovéfa Boková a Emília Vášáryová.

Stává se tradicí, že návštěvníci LFŠ mohou ovlivnit, jaké filmy pošle pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) do distribuce. Festivalový program představí tři nové snímky, ten s největší diváckou odezvou čeká na začátku následujícího roku promítání i v nefestivalových kinech. 

Tímto způsobem se na podzim dostane do biografů snímek Corpus Christi, za nějž byl režisér Jan Komasa nominován na Oscara. Vypráví o mladíkovi jménem Daniel, který v nápravném zařízení pro mladistvé projde duchovní proměnou a následně se na malém městě vlivem nedorozumění stává knězem.  

Zmrzlina pro Wajdovy, Schygullaovou i Körnera

LFŠ je sice nesoutěžní přehlídka, uděluje ale výroční cenu AČFK za přínos kinematografii. Letos patří čtyřem laureátům. Osobně ocenění převzal spisovatel a scenárista Vladimír Körner, podepsaný pod dramaty Údolí včel, Zánik samoty Berhof nebo Pramen života.

Uděleno bylo také význačnému polskému filmaři Andrzeji Wajdovi in memoriam a scénografce a kostýmní výtvarnici Krystyně Zachwatowiczové-Wajdové. Na filmech svého manžela se podílela jako autorka kostýmů. Ze zdravotních důvodů nemohla dorazit, cenu v podobě zmrzliny, která je symbolem LFŠ, převzal Rafał Syska, jeden z největších odborníků na Wajdovu tvorbu.

Výroční cena AČFK pro Vladimíra Körnera
Zdroj: Jakub Hněvkovský/LFŠ

Výroční cena náleží i Hanně Schygullaové, známé především jako dvorní herečka významného představitele německé nové vlny Rainera Wernera Fassbindera. I ona se ze zdravotních důvodů z účasti na LFŠ omluvila, přislíbila ale prý návštěvu příští rok.

Podobu 46. ročníku Letní filmové školy ovlivnila pandemie koronaviru. Organizátoři letošní přehlídku přesunuli na pozdější termín a zkrátili. Přístupná navíc byla tentokrát pouze pro akreditované návštěvníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 2 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 20 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánovčera v 16:12

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...