„Tady jsem se narodil a tady taky umřu.“ Do Krajiny ve stínu nahlíží první trailer

Nejnovější film Bohdana Slámy Krajina ve stínu se vrací do pohnuté historie třicátých až padesátých let minulého století. Kroniku jedné vesnice v pohraničí vláčené dějinami začne v kinech vyprávět 10. září. Už nyní ale do ní tvůrci diváky zavedli v prvním traileru.

Video Trailer: Krajina ve stínu
video

Trailer: Krajina ve stínu

Zdroj: Bontonfilm

Hrdinové snímku čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. Totalitní režimy narušily letité sousedské vztahy, kdy nejdůležitější bylo pro všechny zasadit, sklidit a vychovat děti. Najednou je ale potřeba si zvolit, kdo je Rakušan, Němec a kdo Čech – kdo je spojenec a kdo nepřítel. Námět scénáře Ivana Arsenjeva vychází z masakru v jihočeské Tušti, k němuž došlo těsně po druhé světové válce.

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma.

V popředí příběhu stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou. Češka Marie a její muž Rakušan, ale pevně spojený s místní půdou. Nejdříve sledují rostoucí vzájemnou nenávist lidí ve vsi, pak ale zloba dopadne i na ně samotné.

Černobílý příběh

Bohdan Sláma s kameramanem Divišem Markem (s nímž spolupracoval na filmech Štěstí, Venkovský učitel, Čtyři slunce nebo Bábu z ledu) natočili Krajinu ve stínu v černobílé verzi a na klasický filmový pás.   

Z herců se v dramatu objeví Magdaléna Borová, Stanislav Majer, Bára Poláková, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Cyril Drozda nebo Marek Taclík.