Zaorálek: Kulturní chod neobnoví mávnutí kouzelného proutku, problém bude příští rok

8 minut
Zaorálek: Návrat kultury bude pomalý, problém přijde příští rok
Zdroj: ČT24

Počínaje 8. červnem se při divadelních, hudebních, filmových a dalších uměleckých produkcích ruší nutné rozestupy mezi diváky v hledišti. Omezení nadále platí v počtu účastníků – na hromadných akcích ve venkovních i vnitřních prostorách se může ve stejný čas na stejném místě sejít nejvýše 500 osob. I přes postupné rozvolňování nebude ale přechod „ k normálu“ rychlý, zopakoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v rozhovoru pro Studio 6. Obavy podle něho směřují hlavně do roku 2021, na který je třeba pro kulturu ještě vyjednat rozpočet.

V divadlech, kinech či v koncertních sálech může nově zasednout až 500 lidí, už bez oddělení volnými řadami a sedadly. Platí stále, že musí mít roušky?

Ano, měli by, jsou vevnitř, takže to je jasné.

Jak se uvolňování projevilo na zájmu lidí o kulturu? Chodí jich více do kin či divadel, nebo obavy z možné nákazy stále přetrvávají?  

Myslím, že spíše přetrvávají, ale to se už řeklo mnohokrát, že přechod k normálu nebude rychlý a nebude mávnutím kouzelným proutkem. Návrat bude asi trvat měsíce. Teď v červnu to bude takový opatrný začátek, bude záležet na dalším vývoji, teprve pak se rozhodne, že po nějakém čase z podzimu se můžeme vracet k normálnímu životu. Takže to nebude rychlé – a částečně je to pravděpodobně i tím, že řada lidí se obává a že rytmus života, jak jsme ho znali před touto krizí, se ztratil. Budeme ho znovu hledat. 

Největší letní festivaly, jako třeba filmový festival v Karlových Varech nebo Colours of Ostrava, byly zrušeny. Máte přehled o tom, jaké velké letní kulturní akce naopak letos budou?  

Skoro bych řekl, že velké nebudou. Pro léto bude spíše typické, že se bude konat řada menších akcí. 

A co zahraniční filmové produkce? Jaká je situace v souvislosti s jejich návratem do Česka? 

V zásadě příznivá, člověk by čekal, že zájem poklesne, a on překvapivě naopak stoupl. Pochopitelné to je, když si člověk uvědomí, že se teď zkonzumovala řada věcí, které byly natočeny, a že velké společnosti jako Netflix nebo Universal potřebují točit. Česká republika je pro ně velmi dobrá destinace. Možná i proto, že zdravotně je tady poměrně příznivá situace.

Takže na Českou republiku je naopak docela slušný tlak, aby se dokonce ještě zvýšil počet možností pro natáčení. To bude znamenat, že možná budeme muset dát na pobídky větší prostředky, ale to by se nám velice vyplatilo. Připomenu, že na jednu miliardu pobídek se loni devět miliard obrátilo. To je ekonomicky velmi zajímavá věc, která zaměstná spoustu lidí. 

Máte informace, kdy by tu zahraniční filmaři měli začít natáčet?

Na to je ještě brzo, štáby jsou ze Spojených států amerických, kde je situace poměrně neklidná, ale bez ohledu na to mají zájem se sem v průběhu léta dostat. 

Jak si v návštěvnosti vedou památky? Vracejí se návštěvníci na hrady a zámky?

Pomalu. I tady platí, co jsem řekl. Seniorům se ještě nechce moc vyrážet, školy, pokud jde o návštěvu hradů, také nefungují a celá řada tradičních akcí, které se pořádaly, se stále nekoná. A zahraniční návštěvníci nejsou, i to je důležitý faktor. Všechny tyhle skupiny, které byly tradičními návštěvníky památek, ještě nefungují. Ale vypadá to, že tento rok nebude tolik lidí hledat dovolenou v zahraničí, takže věřím, že i přes pomalý nástup by v létě návštěvníci na hrady a zámky mohli. 

Jakým způsobem ministerstvo finančně pomáhá živé kultuře? Na jakou pomoc dosáhnou například oblastní divadla? 

V tomto roce jsme dostali prostředky a nové dotační tituly, třeba právě pro oblastní divadla, tam je dalších tři sta milionů navíc. Mně připadá, že divadla vědí, že s penězi mohou v tomto roce počítat, a snad je to trochu uklidnilo, ale mně se zdá, že hlavní problém kolem kultury se bude týkat debaty o rozpočtu na rok 2021.

Byl bych rád, kdyby se mi v těchto jednáních podařilo získat prostředky. Mít tak půl miliardy na příští rok, abychom znovu mohli přijít s programem, který by obcím a městům řekl: Pokud budete mít starost o divadla a orchestry, pomůžeme vám.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 3 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 10 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 10 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...