„Doma to raději nezkoušejte.“ Pat a Mat se v kinech dělí o své kutilské trampoty

8 minut
Marek Beneš o Patu a Matovi: Stále nové nápady jsou problém
Zdroj: ČT24

Dva geniální nešikové Pat a Mat mají pořád co vylepšovat. Jak si umí poradit s opravárenskými nástrahami i realizací nedostižných nápadů, prozrazuje už čtvrtý celovečerní film. S podtitulem Kutilské trampoty představuje od 5. prosince v kinech najednou sedm nových epizod, které Česká televize později odvysílá samostatně i jako večerníček.

Nadšeným, nicméně levým kutilům je už téměř čtyřiačtyřicet let. Ten ve žlutém svetru a kulichu je Pat, červený pulovr a rádiovku nosí Mat. Jinak se od sebe ale moc neliší: jeden je patlal, druhý zas matlal, jak opakovaně dokazují.

Zlepšováky pro palačinky i dron

Podle Marka Beneše, který natáčení příběhů Pata a Mata převzal po svém otci Lubomíru Benešovi, není lehké vymýšlet stále nové nápady, co by oblíbené postavičky mohly pokazit. „Používáme i vlastní zážitky. Kolikrát mohou lidé vidět v Patovi a Matovi něco, co se nám opravdu přihodilo. Třeba když doma něco opravuju, moje žena mi říká: ‚Prosím tě, hlavně ať to nedopadne jako v tvém seriálu,‘“ přiznává Beneš.

Pod epizodami z posledních dvou filmů je jako scenárista podepsán Štěpán Gajdoš, student režie alternativního a loutkového divadla na DAMU.

2 minuty
Trailer: Pat a Mat – kutilské trampoty
Zdroj: ČT24

Nápadům pomáhá, že Pat a Mat vedle opakujících se problémů musí řešit také nové věci, které před čtyřiceti lety neznali. Pokroku se nebrání, a tak ve svém dvojdomku mají sekačku na solární pohon, dron i bezpečnostní kameru. V nejnovějších příbězích si z dronů vyrábí létající stroj nebo si staví automyčku. Vymýšlí ale také například past na zloděje jablek a zlepšovák při dělání palačinek.

Klasická animace

Ať už se vynalézaví kutilové zabývají čímkoli, tvůrci se drží původního jednoduchého vyprávění o přátelství a nezdolném optimismu, kterými lze čelit nástrahám všedního dne. Zachována zůstala také pracná technika okénkové animace.

„Záznamy jsou digitální a také postprodukce, jako zvuk a další úpravy, se už dělá v počítači, ale základ, ruční práce při výrobě dekorací a rekvizit, u všeho zůstává klasická animace,“ potvrzuje Marek Beneš. Jeden večerníček se podle něho natáčí zhruba tři měsíce, kvůli zrychlení práce částečně v čínských studiích.  

  • Pat a Mata vymyslel režisér Lubomír Beneš spolu s karikaturistou Vladimírem Jiránkem. K seriálu neodmyslitelně patří také jeho soundtrack, který složil Petr Skoumal. 
  • Poprvé se známí amatérští opraváři objevili na obrazovkách v roce 1976 v pilotním dílu nového večerníčku. Tehdy se ještě jmenovali Kuťáci. Následujcí série se jmenovala podle typického gesta animovaných kutilů: A je to! 
  • Jména dal po dotazech dětských diváků figurkám Lubomír Beneš až v osmdesátých letech. Pat a Mat vznikli zkrácením slov „patlal“ a „matlal“. 
  • Seriál se vysílal po celém světě. Ještě původní večerníček se v 80. letech prodal do čtyřicítky států. Hlavní hrdinové všude zůstávají němí, s výjimkou Nizozemska. Každý díl seriálu, vysílaného pod názvem Buurman en Buurman, ale zakončuje typické gesto provázené českou větou: „A je to!“
  • Celkem už bylo natočeno přes sto dvacet dílů kutilských dobrodružství; od roku 2016 k večerníčkovým epizodám přibyla i celovečerní pásma do kin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 5 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 13 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...