„Doma to raději nezkoušejte.“ Pat a Mat se v kinech dělí o své kutilské trampoty

8 minut
Marek Beneš o Patu a Matovi: Stále nové nápady jsou problém
Zdroj: ČT24

Dva geniální nešikové Pat a Mat mají pořád co vylepšovat. Jak si umí poradit s opravárenskými nástrahami i realizací nedostižných nápadů, prozrazuje už čtvrtý celovečerní film. S podtitulem Kutilské trampoty představuje od 5. prosince v kinech najednou sedm nových epizod, které Česká televize později odvysílá samostatně i jako večerníček.

Nadšeným, nicméně levým kutilům je už téměř čtyřiačtyřicet let. Ten ve žlutém svetru a kulichu je Pat, červený pulovr a rádiovku nosí Mat. Jinak se od sebe ale moc neliší: jeden je patlal, druhý zas matlal, jak opakovaně dokazují.

Zlepšováky pro palačinky i dron

Podle Marka Beneše, který natáčení příběhů Pata a Mata převzal po svém otci Lubomíru Benešovi, není lehké vymýšlet stále nové nápady, co by oblíbené postavičky mohly pokazit. „Používáme i vlastní zážitky. Kolikrát mohou lidé vidět v Patovi a Matovi něco, co se nám opravdu přihodilo. Třeba když doma něco opravuju, moje žena mi říká: ‚Prosím tě, hlavně ať to nedopadne jako v tvém seriálu,‘“ přiznává Beneš.

Pod epizodami z posledních dvou filmů je jako scenárista podepsán Štěpán Gajdoš, student režie alternativního a loutkového divadla na DAMU.

2 minuty
Trailer: Pat a Mat – kutilské trampoty
Zdroj: ČT24

Nápadům pomáhá, že Pat a Mat vedle opakujících se problémů musí řešit také nové věci, které před čtyřiceti lety neznali. Pokroku se nebrání, a tak ve svém dvojdomku mají sekačku na solární pohon, dron i bezpečnostní kameru. V nejnovějších příbězích si z dronů vyrábí létající stroj nebo si staví automyčku. Vymýšlí ale také například past na zloděje jablek a zlepšovák při dělání palačinek.

Klasická animace

Ať už se vynalézaví kutilové zabývají čímkoli, tvůrci se drží původního jednoduchého vyprávění o přátelství a nezdolném optimismu, kterými lze čelit nástrahám všedního dne. Zachována zůstala také pracná technika okénkové animace.

„Záznamy jsou digitální a také postprodukce, jako zvuk a další úpravy, se už dělá v počítači, ale základ, ruční práce při výrobě dekorací a rekvizit, u všeho zůstává klasická animace,“ potvrzuje Marek Beneš. Jeden večerníček se podle něho natáčí zhruba tři měsíce, kvůli zrychlení práce částečně v čínských studiích.  

  • Pat a Mata vymyslel režisér Lubomír Beneš spolu s karikaturistou Vladimírem Jiránkem. K seriálu neodmyslitelně patří také jeho soundtrack, který složil Petr Skoumal. 
  • Poprvé se známí amatérští opraváři objevili na obrazovkách v roce 1976 v pilotním dílu nového večerníčku. Tehdy se ještě jmenovali Kuťáci. Následujcí série se jmenovala podle typického gesta animovaných kutilů: A je to! 
  • Jména dal po dotazech dětských diváků figurkám Lubomír Beneš až v osmdesátých letech. Pat a Mat vznikli zkrácením slov „patlal“ a „matlal“. 
  • Seriál se vysílal po celém světě. Ještě původní večerníček se v 80. letech prodal do čtyřicítky států. Hlavní hrdinové všude zůstávají němí, s výjimkou Nizozemska. Každý díl seriálu, vysílaného pod názvem Buurman en Buurman, ale zakončuje typické gesto provázené českou větou: „A je to!“
  • Celkem už bylo natočeno přes sto dvacet dílů kutilských dobrodružství; od roku 2016 k večerníčkovým epizodám přibyla i celovečerní pásma do kin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
před 20 hhodinami

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025

Co dělala AI? Oscar bude chtít nejspíš znát podíl umělé inteligence

Snímky Brutalista, Emilia Pérez či Duna: Část druhá mají několik věcí společných. Všechny mohou získat Oscara za rok 2024 pro nejlepší film a všechny se staly příspěvky do pokračující diskuse o přiznaném využití umělé inteligence ve filmech. Americká Akademie filmového umění a věd, která prestižní filmové ocenění uděluje, zvažuje, že oznámení o „spolupráci“ s AI uloží filmařům jako povinnost.
11. 2. 2025
Načítání...