Alfons Mucha dostane k výročí dokument, točí se v bytě jeho vnuka

5 minut
Dokument o Alfonsu Muchovi se točí v bytě jeho rodiny
Zdroj: ČT24

Alfons Mucha nebyl jen autorem rozměrné Slovanské epopeje a secesních plakátků, ale také třeba svým stylem ovlivnil japonské komiksy. Známého výtvarníka v nových souvislostech by chtěl ukázat chystaný dokument, který natáčí Roman Vávra. Koproducentem je Česká televize.

Vávra natočil mimo jiné pohádky Čert ví proč a Škola princů, především je ale ceněným dokumentaristou. Podílel se například na cyklu Heydrich – konečné řešení nebo na snímku o knězi Josefu Toufarovi a naposledy loni přiblížil osobnost „klackovitého architekta“ Martina Rajniše (přehrát v iVysílání). 

Byt jako základ příběhu

Film o Alfonsi Muchovi a jeho potomcích natáčí v bytě na Hradčanském náměstí v Praze, který filmařům otevřela malířova rodina. Pro hrané pasáže, které dokument doplní, tam například v červnu rekonstruovali vánoční svátky v šedesátých letech. 

„Když jsem poprvé vstoupil do tohoto prostoru, došlo mi, že tohle je základ našeho příběhu. Ty věci jsou autentické. Většiny z nich se opravdu dotkla ruka Alfonse Muchy,“ upozorňuje Vávra. Světoznámý malíř na Hradčanském náměstí přímo nežil, Muchovi příbuzní se sem nastěhovali až po jeho smrti, přenesli tam ale nábytek z jeho pařížského ateliéru i obrazy. 

V bytě dnes bydlí Muchův vnuk John, který natáčení v těchto prostorech dovolil tak početnému štábu poprvé. Dokumentaristům navíc poskytl originály tísíců ručně psaných lístků, na nichž malíř sepisoval svou autobiografii. Archivy opustily i fotografické studie ke Slovanské epopeji, která je v současnosti uložena v depozitářích Galerie hlavního města Prahy.

obrázek
Zdroj: ČT24

Město dlouhodobě hledá prostory, kde rozměrná plátna vystavit. Je možné, že se cyklus na čas vrátí do zámku v Moravském Krumlově, kde byl vystaven dříve a kde by si ho přál vidět i John Mucha, který kvůli epopeji vede s Prahou soudní spory.

Kdy bude případně dvacet monumentálních pláten na Moravu převezeno, není jasné, Krumlov musí nejprve pro obrazy zajistit vhodné podmínky. Celovečerní dokument o Muchovi svůj deadline ale má – kina by ho měla uvést příští rok, ke stošedesátému výročí malířova narození. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
10:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 5 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 6 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...