Klip týdne: A zase ti Rammstein! Tentokrát v roli sexuálních kolonizátorů

S vydáním nového bezejmenného alba, které spatřilo světlo světa zhruba před dvěma týdny, jsou němečtí Rammstein prakticky nezastavitelní. Po úvodním velkovýpravném vizuálu ke skladbě Deutschland a černobílém Radio přichází nyní s již třetím videoklipem – tentokrát ke skladbě Ausländer.

A nebyli by to Rammstein tak, jak je známe, aby opět tak trochu neprovokovali. Už první skladba a její velkolepý vizuál vyvolaly diskuse ještě před oficiálním vypuštěním do světa – a stačila k tomu jen upoutávka na klip. A jelikož album láme rekordy, co se prodejnosti týče, není čas otálet. Zvlášť, když je na řadě turné.

Po druhé, politicky laděné Radio, která si vystačila s černobílým pojetím, přišla řada na již třetího zástupce z nového alba. Ausländer (Cizinec) je poměrně vtipný kousek vyprávějící o partě německých „turistů“, jež připlula na člunu coby kolonizátoři na malý ostrůvek obývaný místním kmenem domorodců, aby zde objevovali nejen jeho přírodní krásy, ale též místní ženy. Nechybí tance u ohně, hodně alkoholu ani sexuální orgie. A samozřejmě nahá ženská prsa. Hodně nahých ženských prsou. 

Rammstein v klipu Ausländer
Zdroj: ČT24, Facebook Rammstein

Už jen proto si novinka vysloužila nezbytnou nálepku 18+. Jistý punc provokace pak samozřejmě vyvolává už téma samotné. V době, kdy Evropou hýbe migrační krize a média zaplavují zprávy o tisících uprchlíků připlouvajících na člunech, není tato podobnost zcela jistě čistě jen náhodná. A jak píše například německý Morgenpost, kapela si pohrává s klišé majícím za cíl vyprovokovat následnou debatu. Tato kritika je však spíše ojedinělá, ostatní světová média jsou co do hodnocení novinky spíše pozitivního rázu.

Autorem videoklipu je zkušený režisér Jörn Heitmann – stojící mimo jiné i za zmíněnou Radio –  který má na kontě i spolupráci s Nightwish nebo Deep Purple a je též autorem videoklipu k velehitu Mambo No. 5. Od svého uvedení má video na platformě YouTube už více než sedm milionů zhlédnutí. 

Kapela je momentálně na evropském turné, jež odstartovala nedávno ve své domovině. V rámci něj se představí i českým fanouškům, a to hned dvakrát – v pražském Edenu to bude 16. a 17. července. Této pocty se kromě Prahy dočkaly už jen Drážďany. 

Rammstein
Profil

Rammstein

Rammstein je německá industrial metalová hudební skupina, která vznikla v lednu 1994. Členové skupiny pocházejí z bývalé NDR. Rammstein bývají považováni za hlavní představitele hudebního stylu Neue Deutsche Härte s prvky elektronické hudby. Většina textů skupiny je v němčině, zejména na posledních třech albech se však v malé míře objevují i další jazyky (angličtina, francouzština, ruština, jedna skladba je celá ve španělštině). Hlavním autorem textů skupiny je zpěvák Till Lindemann, syn básníka a spisovatele Wernera Lindemanna.
Název skupiny je odvozen od malé vesničky Ramstein-Miesenbach v německé spolkové zemi Porýní-Falc, kde má americké letectvo jednu ze svých základen (na ní je momentálně umístěna 435. letka USAFE). Základna Ramstein byla 28. srpna 1988 dějištěm letecké přehlídky, při které se dvě letadla typu Aermacchi MB-339 z italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori při provádění manévru Cardioide (lze přeložit jako probodnuté srdce) srazila ve vzduchu a následný pád jednoho z nich do diváckého prostoru a požár leteckého paliva způsobily neštěstí, které si vyžádalo bezprostředně po havárii 40 lidských životů. Stovky přihlížejících byly zraněny a konečná bilance katastrofy se později vyšplhala na 72 mrtvých. Po této události byla přijata nová bezpečností opatření pro letecké přehlídky, kdy skupiny létají pouze ve vymezeném prostoru mimo sektor diváků, aby se předešlo opakování tragédie z roku 1988. Například text písně Rammstein z alba Herzeleid na tuto katastrofu odkazuje. Richard (kytarista kapely) však tvrdí, že název vymyslel již před neštěstím. Navíc do něj přidal druhé „M“, aby se od onoho místa odlišili (přičemž „Rammstein“ v němčině znamená beranidlo).
Podle skupiny byla pojmenována i planetka 110393 Rammstein, objevená roku 2006. Jméno kapely nese i značka rumu. 
Skupina Rammstein je známá svými pyrotechnickými efekty při koncertech, které bývají většinou beznadějně vyprodány, a patří k nejpopulárnějším kapelám součanosti. Za svou dosavadní kariéru získala bezpočet ocenění. 

Členové: 
Till Lindemann – zpěv
Richard Kruspe – kytara
Paul Landers – kytara
Doom Schneider – bicí
Oliver Riedel – baskytara
Flake Lorenz – klávesy

Zdroj: Wikipedia