Kavárna Perla by měla být opět perlou Českých Budějovic

2 minuty
České Budějovice chtějí obnovit kavárnu Perla
Zdroj: ČT24

České Budějovice chtějí obnovit ikonické místo – kavárnu Perla, která fungovala v nejvyšším patře takzvaného koldomu. Symbol šedesátých let je v současnosti veřejnosti nepřístupný, radnice ale hledá nového provozovatele, který by prostor znovu oživil a vrátil původnímu účelu.

Koldům neboli kolektivní dům na rohu Pražské třídy a Staroměstské ulice je odkazem na sociální snahy československé architektury v šedesátých letech minulého století. Počítalo se s tím, že by lidé měli spojit svůj život s kolektivem.

Obytné domy tak nabízely všechno potřebné, co by jejich obyvatelům ušetřilo čas i prostředky jinak vynaložené na vedení domácnosti. Malé byty, často bez kuchyní, doplňovaly společné prostory s jídelnou, klubovnou, kinem nebo právě kavárnou. 

Domy založené na stejné myšlence vyrostly v minulosti také ve Zlíně či Litvínově, budějovický koldům byl postaven v letech 1959 až 1964 a zajímavý je nejen svým účelem a architekturou – šikmé plochy a křivky i dynamické linie v něm dokládají slavný bruselský styl. Zaujme i na tehdejší dobu novými technologiemi výstavby.

„Jako první v jižních Čechách byl zcela montován z panelů. Takže šlo o takový prototyp, experiment, pro rozvoj dalších panelových domů,“ připomíná památkářka Eva Erbanová. Po rekonstrukci sice dům nevypadá přesně tak, jak ho architekt Bohumil Böhm zamýšlel, přesto zůstává dokladem kolektivního bydlení v Československu. Je chráněn jako kulturní památka.

Kavárna Perla s terasou, která nejvyšší patro obklopuje a z níž je výhled na celé město, prochází v současnosti rekonstrukcí. „Jsme ve fázi renovace, natírají a brousí se okna a dveře,“ popisuje práce Karel Holzepl ze Správy domů v Českých Budějovicích. Část obyvatel, kteří bydlí přímo pod kavárnou, si nicméně obnovu nepřeje. Obávají se přílišného hluku. Rozhodnutí je ale na radě města, v jehož majetku Perla je.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025
Načítání...