Nominace cen Magnesia Litera za rok 2018: Věci, květiny, zvířata a lidé Z rekordního počtu 412 přihlášených titulů vybrali porotci ceny Magnesia Litera nominace na nejlepší knižní počiny uplynulého roku. „Je to zvláštní rok, letošní ceny nabízejí poměrně hodně debutů a zároveň množství zavedených autorů,“ upozorňuje předseda pořádajícího spolku Pavel Mandys. Mezi nominovanými je mimo jiné zpravodaj ČT Jakub Szántó. Nejlepší próza, poezie, objev či nakladatelský čin a také hlavní Kniha roku 2018 budou vyhlášeny 7. dubna v přímém přenosu ČT art. Česká televize nominované také postupně představí v podrobných medailoncích.
Litera za prózu: Michal Šanda zaujal svou hospodsko-rybářskou poctou žánru povídky s názvem Hemingwayův býk. Petr Stančík po Mlýnu na mumie (Magnesia Litera 2015) potvrdil i v Nulorožci svou opulentní imaginaci. Talent vidí porotci také Ve skříni, tedy debutové novele Terezy Semotamové.
Litera za prózu se vybírá ze šesti nominací. Získat ji může i Jiří Kamen za povídky Elvis ze Záluží, v nichž rozvíjí haškovskou tradici černého humoru. Pavla Horáková, která s Kamenem loni sestavila knihu z deníků a dopisů vojáků v první světové válce, je nominovaná za „vědecký“ román Teorie podivnosti. Několikrát oceněná Radka Denemarková oslovila kritiky románem ze současné Číny.
Literu za publicistiku by mohl získat zpravodaj České televize Jakub Szántó, který své postřehy a zážitky válečného reportéra zpracoval v knize Za oponou války. Nominován je i ekonom Tomáš Sedláček za soubor úvah Druhá derivace touhy a politolog a historik Jacques Rupnik za eseje Evropa je jako pták s očima vzadu.
Literu za překladovou knihu by si podle kritiků zasloužila Jarka Vrbová, která si v norské Knize o moři mimo jiné výborně poradila s námořním a rybářským slangem; Simona Kolmanová zase vychytala slovní humor v románu maďarského autora z komunistického Československa Můj tank a Petra Ben-Ari svým lyrickým překladem pomohla vyznění jihokorejské prózy Kde kvete tráva o masakru ve městě Kwandžu.
Litera za poezii: Petr Borkovec v Herbáři k čemusi horšímu lisuje obrozeneckou češtinu vedle newspeaku. Borkovec mimo jiné před třemi lety vydal sbírku Wernisch, významný básník tohoto jména je nyní jeho konkurentem, nominaci obdržel za sbírku Pernambuco. Doplňuje je Inventura, v níž Kamil Bouška zúčtoval se světem i lidmi.
Objevem roku podle cen Magnesia Litera se může stát Petr Gajdošík, který kultivovaně a zároveň čtivě napsal odbornou monografii o filmaři Františku Vláčilovi; Štěpán Hobza za postmoderní debutovou sbírku Ferrari v džungli a Anna Cima, která svou vášeň pro Japonsko promítla i do románu Probudím se na Šibuji.
Litera za naučnou literaturu může patřit nevšednímu pojednání O parazitech a lidech a dvojímu pohledu na kulturní dějiny: jednak Martina C. Putny (Obrazy z kulturních dějin střední Evropy), jednak Oty Konráda a Rudolfa Kučery (Cesty z apokalypsy), kteří se zaměřili na kulturní dějiny násilí.
Litera za nakladatelský čin směřuje k nakladatelství Mladá fronta za vydání Spisů Bohumila Hrabala; k nakladatelství Academia za rozsáhlou encyklopedickou publikaci o českém literárním samizdatu v letech 1948 až 1989 a také k nakladatelství Akropolis za připomenutí zapomenutého hrdiny českého (před)válečného komiksu – psíka Punti.
Nominace Litery za knihu pro děti a mládež si podělili Vojtěch Matocha za foglarovsky laděnou Prašinu, Bára Dočkalová za fantasy Tajemství Oblázkové hory a Vendula Borůvková za klučičí příběh z počátků republiky s názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo.
Ceny Magnesia Litera upozorňují také na nejlepší blogy uplynulého roku: Načerno hudebního publicisty Jiřího Černého; osobní Zápisník alkoholičky o boji se závislostí; Kechlibar.net se zasvěcenými komentáři světového dění; literárně-fotbalovou Zelenobílou vykrádačku; politcko-satirický Strach.cz a Ženu filmového kritika.