Kontrabas nepadl daleko od stromu. Indi Stivín se dostal do finále hudební Eurovize

18 minut
Poslechněte si: Semifinálový koncert Indiho Stivína
Zdroj: ČT24

Po Mikolasi Josefovi, který zaujal v pěvecké soutěži Eurovize, by se Češi mohli letos těšit z úspěchu dalšího hudebního talentu. Šestnáctiletý kontrabasista Indi Stivín se dostal do finále Eurovision Young Musicians. Soutěž pro mladé talenty organizuje Evropská vysílatelská unie (EBU), stejně jako pěveckou Eurovizi. Finále z Edinburghu odvysílá 23. srpna v přímém přenosu ČT art. Živému vysílání bude předcházet dokument o semifinálových kolech.

Indi Stivín má hudbu v krvi, jak naznačuje i jeho příjmení – pochází z muzikantské rodiny Stivínů. „Je to obrovský úspěch a budu mu držet všechny palce. Zároveň jsem pyšný na to, jak skvěle reprezentuje naši zemi,“ vyjádřil radost z postupu svého vnuka multiinstrumentalista Jiří Stivín.

V Eurovision Young Musicians, která se koná už od roku 1982, letos soutěžili hudebníci z osmnácti zemí. V semifinále zaujal Indi Stivín nejen skotským kiltem, který si oblékl jako poctu k místu konání soutěže, ale také jako jediný soutěžící uvedl vlastní skladbu. Nazval ji Bohemian Suite a inspiroval se při jejím komponování českou historií.

Studoval kontrabas u profesorů Dalibora Tkadlčíka a Jána Krigovského. Zaznamenal už řadu úspěchů v interpretačních soutěží v tuzemsku i v zahraničí. I přes svůj mladý věk koncertoval jako sólista Janáčkovy filharmonie v Ostravě, Moravské filharmonie v Olomouci a Jihočeské filharmonie. Za sebou už má také vystoupení na festivalu Pražské jaro.

Kontrabasista
Zdroj: Festival Pražské jaro

Pro finále se připravuje s BBC Scottish Symphony Orchestra s dirigentem Thomasem Dausgaardem. Konkurovat mu ve finálové šestici budou mladí hudebníci z Německa, Norska, Maďarska, Ruska a Slovinska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 9 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...