Magické hlubiny

Nový seriál ČT zve do magických hlubin českých jezer a tůní

Zhruba sedmdesátkou tůní, jezer a řek provedou diváky v následujících týdnech tvůrci nového přírodovědného cyklu České televize s názvem Magické hlubiny. Trojčlenný tým ho vytvářel dva roky. Svět pod hladinou takto podrobně v Česku dosud nikdo kamerou nezaznamenal. Štáb spolupracoval také s odborníky z univerzit a dalších institucí.

 

Neobyčejný vodní svět ve zdánlivě obyčejných lokalitách. Tvůrci cyklu Magické hlubiny si dali za úkol odhalit život nad hladinou i pod ní. S moderátorkou Lucií Výbornou diváci sestoupí z vrcholků hor od křišťálových pramenů až k tajuplným tůním lužních řek.

„Potápět se budeme nejen v přehradách, ale představíme i ojedinělé rybníky, v nichž není voda zakalená bahnem a sinicemi,“ popsal dramaturg Ivo Cicvárek.

Toho rešerše jednotlivých témat natolik fascinovaly, že ještě před první klapkou absolvoval potápěčský výcvik. „Kurz jsem si udělal, abych do toho světa trošku viděl a věděl, co jsme natočili,“ vysvětlil Ivo Cicvárek.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Předpremiérové projekce v Dietrichsteinském paláci

Zdroj: ČT24

Režiséra cyklu Pavla Jiráska překvapilo, jak je svět pod hladinou českých rybníků a toků pestrý a zajímavý. Překvapení budou podle něj i diváci, které tvůrci chtějí s podvodním světem podrobně seznámit.

„Náš cíl je mimo jiné i edukativní. Dnes jsme zvyklí vídat spoustu přírodopisných či cestovatelských dokumentárních filmů z celého světa, a tak mnohdy víme více o korálových útesech nebo želvím putování mořských karet, ale netušíme, jaké dobrodružství je skryto ve strouze za naší zahradou,“ řekl režisér Pavel Jirásek.

Trojčlenný tým vytvářel dokumentární cyklus pro brněnské studio České televize dva roky. Spolupracoval s odborníky z univerzit a jiných institucí. Na některá místa se tvůrci museli vracet i několikrát. Například když sledovali vývoj pulců až po ropuchy nebo skokany.

„U žab je rozhodující, abychom stihli přesně tu správnou dobu, je potřeba myslet na to a mít tady průzkumníka,“ vysvětlil Pavel Jirásek. Televizním divákům nabídne Česká televize šestidílnou sérii na ČT2 poprvé ve středu o půl desáté večer.