Gipsy Kings se vrací do Prahy. Přivezou nové jméno i osvědčené hity

Po sedmi letech se do Česka vrací proslulá francouzská kapela Gipsy Kings. Kvůli sporům s bývalými spoluhráči tentokrát vystoupí pod novým názvem The Original Gypsies of Camargue, ale v původní sestavě. Snad nejslavnější romská skupina na světě zahraje své hity i nejnovější písně ve středu večer v pražském Foru Karlín.

Video Události v kultuře
video

Gipsy Kings se vrací do Prahy

Do Prahy přijíždí s nezaměnitelnými španělskými vokály a zvuky kytar v rytmu flamenka. Chybět nebudou hity jako Bamboleo, Volare a Baila Me, které roztančily celý svět. Zároveň představí muziku z nové desky.

„Na albu budou úplně nové věci. Čerpali jsme hodně z Jižní Ameriky, budou tam vlivy klasické romské hudby, reggaeton, ale také rap,“ říká kytarista a zpěvák Chico Bouchikhi. Gipsy Kings patří mezi nejúspěšnější francouzské hudebníky, na kontě mají za třicetiletou kariéru více než 20 milionů prodaných desek, dva hudební filmy i cenu Grammy.

Kultura katalánských Romů

Jejich muzika vychází z flamenka a dalších hispánských stylů. Světovou popularitu zajistilo skupině neortodoxní popové provedení autorských písniček. Gipsy Kings svůj styl někdy označují rumba catalana. Hudební projev totiž původně vzešel z kultury španělských Romů, kteří museli opustit Katalánsko během španělské občanské války.

Gipsy Kings se dali dohromady v sedmdesátých letech v Arles v jižní Francii. Pod názvem Los Reyes koncertovali na svatbách, při slavnostech i na ulicích. Později hrávali na večírcích v letovisku St. Tropez. Skutečný zlom přišel ve druhé polovině 80. let, kdy skupinu katapultovala na světové výsluní úspěšná deska nazvaná jednoduše Gipsy Kings.

Za svoji kariéru Gipsy Kings také natočili dva hudební filmy. V dalších snímcích, včetně slavného filmu Big Lebowski, zněly jejich písně. Na svém kontě mají i hudbu k muzikálu Zorro, který se hrál na muzikálových scénách ve Velké Británii, Izraeli, Francii, Brazílii a dalších zemích.