Kvíz k osmdesátinám báječného muže s klikou: Jaký jste film Jiřího Menzela?

Osmdesátiny slaví 23. února režisér, scenárista a i herec Jiří Menzel. Festival Berlinale v tento den promítne novinku Tlumočník, v níž Menzel hraje jednu z hlavních rolí, web ČT24 uvažoval, že známému tvůrci uspořádá slavnosti sněženek, ale nakonec se rozhodl připomenout rozsáhlou Menzelovu tvorbu retrospektivním kvízem. Jakému jeho filmu vaše znalosti odpovídají? Řešení a vyhodnocení najdete za poslední otázkou.

1. Jiří Menzel vystudoval FAMU. Učil ho Otakar Vávra a v ročníku se potkal s těmi, kteří se pak nechali unést československou novou vlnou: Janem Němcem, Evaldem Schormem a také Věrou Chytilovou. Ta svého spolužáka obsadila do svého studentského snímku. Jak se jmenoval film, v němž Menzel stál poprvé před kamerou, a ne za ní?

  • Podlaha
  • Přemek
  • Strop

2. Dojde i na známější snímky, nebojte. Ale pohrabme se ještě trochu v zaprášenějších koutech Menzelova archivu. Co jeho studentský film? Jak ten se jmenoval, věděli byste?

  • Tak nám zabili Ferdinanda
  • Umřel nám pan Foerster
  • Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku

3. V roce 1965 našel Menzel Perličky na dně. Byly jeho prvním setkáním s předlohou Bohumila Hrabala. Perličky si rozdělil s Němcem, Schormem, Chytilovou a Jaromilem Jirešem. Inspirací k povídce Smrt pana Baltazara, kterou zfilmoval on, byl skutečný příběh. Koho?

  • Německého motocyklového závodníka Hanse Baltisbergera
  • Malíře a grafika Vladimíra Boudníka
  • Samotného Bohumila Hrabala
Perličky na dně (1965)
Zdroj: ČT

4. Mezihrabalovská vsuvka: Když je řeč o dnu…. Bylo by příliš silné říct, že Menzel jako filmař klesl na samé dno, když se v normalizačních sedmdesátých let uvolil natočit budovatelský příběh s moralizujícím názvem Kdo hledá zlaté dno. Tuhle úlitbu režimu měl později občas na talíři, pro něj to ale nebylo hořké sousto. Prohlásil: „Já se za ten film nestydím. Udělal jsem, co jsem mohl, co by mě pomohlo k tomu, abych moh dělat to, co jsem chtěl, totiž točit český film.“ Nestydí se prý ani za přiznání, že si váží pracujícího člověka. Dělníkem lepších zítřků je ve filmu Jan Hrušínský. Tipli byste si, co buduje?

  • Přehradu
  • Větrný mlýn
  • Samotu u lesa

5. „Je to ten vztah k životu, že je život komický i tragický zároveň,“ uvedl Menzel, co bude na Hrabalových textech zajímavé v jakékoli době. Ostatně existuje na to hrabalovský výraz: krasosmutnění. Menzel řekl ovšem také: „Já jsem věděl, co knížka potřebuje, aby byla přístupná i těm hlupákům, co chodí do kina.“ Řeč byla o Ostře sledovaných vlacích. Jeho první celovečerní film a druhé zfilmování Hrabala mu vynesly Oscara. To asi vědí všichni. Ale víte také, co znamená příjmení hlavního hrdiny tohoto iniciačního příběhu Miloše Hrmy? Nápovědu hledejte v anatomickém atlasu.

Ostře sledované vlaky
Zdroj: ČT24/AČFK

6. Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek… Menzel měl na filmového Hrabala téměř monopol. První a poslední adaptaci od sebe dělí čtyřicet let. Filmu, který Menzel uvedl do kin v roce 2006, předcházely vleklé spory o autorská práva. Včetně menšího skandálu na festivalu v Karlových Varech, kde režisér a scenárista v jednom sešvihal veřejně producenta Jiřího Sirotka proutkem. Jaká Hrabalova kniha byla příčinou téhle netradiční pomlázky?

  • Obsluhoval jsem českého krále
  • Obsluhoval jsem anglického krále
  • Obsluhoval jsem, propánakrále!

7. Při čtení textů Bohumila Hrabala si člověk říká, že přetvořit ten poetický proud na filmový příběh chce odvahu. Menzel ji měl – a vyplatila se (většinou). Stejně tak si dobře poradil s květnatou češtinou dalšího svého „dodavatele“ předloh Vladislava Vančury. „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ Jistě, Rozmarné léto. To by bylo příliš jednoduché. Otázka následuje až teď (a znalcům Vančury bude připadat jako chyták). Odkud je následující ukázka? „Jezme a pijme. Dejte sem večeři! Tučný sýr, zvěřinu, ptáky, jehňata, vše, co se líhne živé a vše, co se líhne z vejce. Dejte sem vše, co zraje jedlého, vše, co je oploutveno, a všechny druhy plžů, kteří se požívají ve vzdělaných zemích. Dejte to sem!

Jan Hartl, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský
Zdroj: ČT

8. Jak zmiňuje citace o pár otázek výše – po konci zlatých šedesátých chtěl Menzel „točit český film“. A jsou v jeho filmografii z té doby dva snímky, kterým označení „české“ sedne jako… Prostě na hrnec. Zachytil v nich (s pomocí scenáristy Zdeňka Svěráka, respektive i Ladislava Smoljaka) malého českého člověka. Průběžné zaobírání se hrabalovskou poetikou obyčejnosti tomu jistě také pomohlo. Jedním z titulů (k druhému se dostaneme později) je Vesničko má středisková. Zajímavostí je, že řidiče Pávka neměl původně hrát Marián Labuda, ale..

  • Petr Nárožný
  • Radovan Lukavský
  • Milan Lasica

9. Do Vesničky mé střediskové se přišlo v kinech podívat přes čtyři miliony diváků a z úspěchu se těšila i za humny, dostala se do užší nominace na Oscara. Ve stejném roce, tedy v roce 1985, měla v západoněmeckých biografech premiéru krimikomedie Čokoládoví čmuchalové, která má kvalitou blíže spíše k oscarovým anticenám Zlatá malina. Co má společného s Jiřím Menzelem? Inu, natočil ji. Tahle drobná bizarnost v jeho režijních počinech vypráví o dvou policajtech, z nichž jeden dovede odpalovat granáty tenisovou raketou. Čokoládoví jsou čmuchalové proto, že opravdové nasazení se v nich probudí, když se nacpou švýcarskou čokoládou. Čokoládové jsou dokonce jejich…

  • Pistole
  • Odznaky
  • Obušky

10. Zatím mluvíme o Menzelovi jako filmovém režisérovi, ale je i režisérem divadelním. Spojeným mimo jiné s Činoherním klubem. Na této pražské scéně začátkem devadesátých let nastudoval dvě hry autora, s nímž má společný smysl pro (lehkou) absurdnost. Slavnou Audienci a Žebráckou operu. Obě mají i filmovou verzi, taktéž v Menzelově režii. Ve filmové Žebrácké opeře se v epizodní roli vězně objevuje jeden zahraniční herec, s nímž se prý Josef Abrhám potkal při společném natáčení v Praze a slovo dalo slovo. Kdo ten herec je?

  • Brad Pitt
  • Jeremy Irons
  • Richard Gere
Žebrácká opera
Zdroj: ČT

11. Zatím poslední celovečerní film představil Jiří Menzel v roce 2013. Při vší úctě: moc se mu nepovedl, i když Česká filmová a televizní akademie byla jiného názoru, když tuhle „prostopášnou komedii“ nominovala na cizojazyčného Oscara (bez úspěchu). Název titulu?

  • Nemám šajn
  • Donšajni
  • The Shining

12. Na konec něco veselejšího. Jak jsme slíbili, vrátíme se k filmům o malém českém člověku. Navíc zmínka o komedii Na samotě u lesa by tu chybět ani nemohla. Nebudeme chtít převyprávět mlynářovu historku, kterou chce každý slyšet dvakrát. Ale dáte dohromady alespoň tři věci, které jsou třeba, když chcete postavit chalupu pod dohledem zednického mistra pana Lorence? To máte…

František Řehák ve snímku Na samotě u lesa
Zdroj: ČT

Vyhodnocení kvízu: Jaký Menzelův film jste?

  • 0–3 správných odpovědí:  Žebrácká opera, jinak se to popsat nedá. Žijete někde na samotě u lesa, nebo co?
  • 4–6 správných odpovědí: Skřivánci na niti. Vaše znalosti visí na vlásku. Ale co! Nač ztrácet čas nějakým Menzelem? I tak chleba bude! A máslo bude! I Smetana bude! I Fibich a Dvořák! Že?
  • 7–9 správných odpovědí: Vaše znalosti jsou tak na úrovni Vesničky mé střediskové. Prostě (lepší) střed. Jsou tací, kteří vědí míň, ovšem i dost těch, co vědí víc. Do Pelhřimova se kvůli tomu ale dívat nejezděte….
  • 10–12 správných odpovědí: Ostře sledované vlaky. Pardon – filmy. Nenecháte si ujít nic, co Jiří Menzel natočí. Za odměnu si dejte razítko. Však víte kam…

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 6 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 9 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 17 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...