Takový temný případ. Princip slasti zavede Karla Rodena za hranice

3 minuty
Karel Roden natáčí koprodukční detektivku Princip slasti
Zdroj: ČT24

Tři části ženských těl, tři města, tři vyšetřovatelé – ale jen jeden koprodukční seriál. Právě natáčená detektivní série Princip slasti spojila dějem, obsazením i filmařsky Česko, Polsko a Ukrajinu. Za české detektivy se vyšetřování ujal Karel Roden. Divákům České televize zamotaný případ předloží na podzim tohoto roku.

Chystaný seriál je první společnou televizní spoluprací mezi českými, polskými a ukrajinskými filmaři. Česká televize do ní vstoupila bohatší o zkušenost z nejrozsáhlejšího koprodukčního projektu ve své historii, jímž byl dvoudílný snímek Marie Terezie. Zapojily se do něj dokonce čtyři země. Milostné a mocenské drama o počátcích vlády známé panovnice se setkalo s mimořádným diváckým zájmem.

V Principu slasti jsou mezinárodní i místa děje a tým vyšetřovatelů. Kriminální příběh začíná na pláži v Oděse, kde v opuštěné loďce plave zmrzačené tělo mladé ženy. Tentýž den je v kufru auta ve Varšavě objeven podobně hrůzný nález a série pokračuje v pražském divadle, kde je pro změnu nalezena ženská paže. 

Vedle kriminální zápletky se rozplétají i osudy jednotlivých postav. Za českou stranu vraha chytá Karel Roden, za ukrajinskou Sergej Strelnikov a Polsko dosadilo do vyšetřovacího týmu ženu. „Moje postava přináší do filmu především intuici,“ říká herečka Małgorzata Buczkowska.

Temný případ

Natáčení je nyní v polovině, výsledkem by měl být podle slov generálního ředitele ČT Petra Dvořáka syrový a poutavý kriminální thriller. Vzniká v režii polského filmaře Dariusze Jabłońského, který se zatím uplatnil především jako producent. Spolupracoval s režisérem Władysławem Pasikowským, Agnieszkou Hollandovou, ale produkoval i české drama Je třeba zabít Sekala.

Snímek Vladimíra Michálka z roku 1998 vynikal sugestivní atmosférou, ta by měla diváky zasáhnout i při sledování Principu slasti. Jabłoński se prý inspiroval oblíbeným americkým seriálem True Detective (v Česku uváděný pod názvem Temný případ). Tvůrci se také hlásí k severským detektivkám Most nebo V pasti (tuto islandskou sérii ČT aktuálně vysílá).

Kryštof Hádek při natáčení série Princip slasti
Zdroj: Česká televize

Detektivky jsou v současné televizní tvorbě divácky nejúspěšnější. Pro filmaře tento zájem znamená složitý úkol neustále nacházet nové způsoby, jak publikum udržet v napětí a překvapit. „Je tolik filmů, které jsou rychle sestříhané, rychle zahrané i natočené a všechno je v nich takové špinavé. Věřím tomu, že divák potřebuje spíš dobré herecké výkony a dobrý snímek,“ prozradil svůj recept Jabłoński.

Z českých herců se v Principu slasti objeví vedle Karla Rodena také Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík nebo Martin Finger. Po čtyřiceti dnech natáčení v Česku se štáb přesune do ukrajinské Oděsy. Poslední klapka osmidílné série padne v polovině dubna.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 10 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 15 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 15 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 16 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 19 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
3. 4. 2025

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
3. 4. 2025
Načítání...