Archeologické nálezy pod Moskvou možná přepíšou historii města

Pod moskevskými chodníky našli archeologové více než deset tisíc artefaktů. Rozsáhlý archeologický průzkum souvisel s rekonstrukcí centra města. Některé z nálezů dokonce mění pohled historiků na dějiny ruské metropole.

Video Události v kultuře
video

Archeologické nálezy v Moskvě mění pohled na historii města

Velká přestavba centra Moskvy nepotěšila řidiče, doprava často kolabovala, naopak nadšení jsou archeologové – společně s chodníky se nově budovaly i inženýrské sítě, odborníci tak mohli nahlédnout hlouběji pod povrch metropole.

Archeologický průzkum mimo jiné odkryl opevnění Moskvy ze šestnáctého století. Tehdy měřilo devět kilometrů a ve své době bylo největší v celé Evropě. Na místě původně plánovaného obchodního domu s podzemními garážemi tak kvůli záchraně historické památky vzniká amfiteátr.

Nálezy z archeologického průzkumu v centru Moskvy
Zdroj: ČT24

Změnu prosadil hlavní moskevský archeolog Leonid Kondrašov. Jeho kolegové ve výkopech našli tisíce předmětů stovky let starých, od mincí přes šperky až po nástroje řemeslníků. Některé datovali do dvanáctého století, do doby, z níž pochází první písemná zmínka o Moskvě.

Metropole, která letos oslavuje 870 let od založení, je pravděpodobně daleko starší. Nálezy dokládají, že v roce 1147 už byla důležitým obchodním centrem.

Objevy přitahují podvodníky

Na archeologických objevech se bohužel snaží přiživit i podvodníci. V přestrojení za dělníky nabízí v ulicích padělky starých mincí a tvrdí, že je právě našli na stavbě. Jejich postupy náhodou odhalil náměstek primátora pro kulturu Alexandr Kibovský, který na vykopávky dohlíží. Padělatelé se mu pokusili prodat napodobeniny starých peněz přímo u radnice. „Když pochopili, že narazili na člověka, který tomu rozumí, dali se na útěk. Můj pokus zadržet je, bohužel nebyl úspěšný,“ popsal situaci.

Archeologických nálezů pravděpodobně bude ještě více. Magistrát totiž na příští rok naplánoval další fázi rekonstrukce širšího centra.