Bůh existuje, ale já v něj stejně nevěřím, tvrdil Salvador Dalí

3 minuty
Božská komedie podle Salvadora Dalího
Zdroj: ČT24

Náboženským tématům se jeden z nejslavnějších surrealistů Salvador Dalí věnoval v řadě svých děl, ilustroval například Bibli nebo Dantovu Božskou komedii. Pražská Galerie Moderna nyní kromě obrazů a grafik představuje také sochařskou tvorbu španělského výtvarníka.

Expozice nazvaná právě Božská komedie zdůrazňuje autentičnost i proměnlivost jednoho z nejslavnějších umělců dvacátého století. Téměř osmdesát výtvarných děl, grafických listů, plastik a keramiky představuje umělce, který tvořil a stále tvoří páteř světového surrealismu.

Dalí do každé rodiny

Vztah Salvadora Dalího k náboženství zásadně ovlivnila druhá světová válka. „Dalí sám říkal, že jeho příklon ke katolictví vznikl vlastně šestého srpna 1945, kdy vybuchla atomová puma. Najednou cítil seismický otřes, který projel jeho tělem, a on zjistil, že vládne zvláštní silou, kterou nazval mysticismem,“ vypráví kurátor Martin Zeman.

Náboženským nebo církevním tématům se věnoval v řadě svých děl, vytvořil mnoho biblických ilustrací nebo téměř stovku grafik podle Božské komedie. Dante Alighieri na nich vchází do pekla, kde se setkává s trpícími hříšníky. Dalího přístup však zůstává zcela originální, stejně jako on sám. „Věřím v Boha, ale nemám víru. Díky matematice a vědě vím, že Bůh musí existovat. Ale já tomu stejně nevěřím,“ tvrdil umělec.

Výstava představuje také Dalího sochařskou tvorbu, třeba jednu z celkem osmi plastik minotaura, které španělský výtvarník vytvořil. Ve východní Evropě je k vidění pouze tato jediná. „On jednou prohlásil, že bude rád, když bude Dalí v každé rodině. Pak si uvědomil, že když dělá velké sochy v malých nákladech, tak jsou velice drahé. Takže přistoupil k další variantě. Nijak to neochudil, jenom to prostě zmenšil a tím pádem udělal větší náklad a cena se výrazně zmenšila,“ popisuje Martin Zeman.

Výstava v Galerii Moderna se koná ve stejné době, kdy ve Španělsku proběhla exhumace Dalího těla. Téměř třicet let po jeho smrti o tom rozhodl soud na základě žádosti jednašedesátileté Pilar Abelové. Ta tvrdí, že slavný umělec je její otec. Prokázat to má DNA odebraná z jeho ostatků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...