Zemřel kreslíř a vědec Pavel Kantorek

Ve věku 75 let zemřel v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek. Serveru iDnes.cz to řekl Kantorkův bratr Jan. V srpnu 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu.

Pavel Kantorek na snímku z roku 2011
Zdroj: ČTK Autor: Veronika Šimková

Pavel Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. 

Inspiraci pro vtipy nacházel v běžných situacích kolem sebe i při své práci. Střídání vědecké profese a humoristy mu nedělalo problémy. Ty nejabsurdnější vtipy ho prý napadaly v okamžicích, kdy se zabýval složitými fyzikálními teoriemi. „Vědec musí mít smysl pro humor a naopak – humorista by měl znát logiku,“ říkal.

Jeho vědeckou i výtvarnou kariéru ale již v začátcích, když mu bylo 26 let, přerušila sovětská okupace Československa. Ani v emigraci se však humoru nevzdal.

Pavel Kantorek
Zdroj: ČTK
Autor: Vladislav Galgonek

„Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady,“ říkal sám Kantorek. Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou.

Po sametové revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu. Pracoval ale v Kanadě, kde byl profesorem na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Ryersonově univerzitě v Torontu. Přednášel o teorii elektromagnetických polí, relativity a kosmologii. Kromě toho se zabýval holografií a podílel se na vývoji optických vláken.