Filmovka láká do Hradiště na Tarkovského, uprchlíky a francouzskou perverzi

V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola (LFŠ). Nabízí bližší seznámení se švédskou kinematografií či kompletní retrospektivu Andreje Tarkovského. Stoupence kyberpunku uspokojí inventura sci-fi snímků, sekce věnovaná francouzskému extrémnímu filmu hodlá otevřeně tematizovat sex a násilí. Na Slovácku bude také možnost osobně se setkat s filmovými tvůrci. Mezi nejvýznamnější hosty patří režiséři Jan Troell, Sergej Loznica či Wojciech Smarzowski.

Video Studio ČT24
video

Letní filmová škola letos sleduje švédský film

Filmovka se ve svém 43. ročníku soustředí na Švédsko a tamní kinematografii. Nabízí ji v plné rozmanistosti na bohatě prostřeném švédském stole. S živým hudebním doprovodem představí snímky z němé éry filmu, kdy nejen Holywood okouzlili Victor Sjöström nebo Mauritz Stiller. Přehlídka si dále klade za cíl zmapovat fenomén severské krimi, ale i sociální otázky, například imigraci.

Video Události
video

Události: Začala Letní filmová škola

Události: Začala Letní filmová škola

Opět se vrací Letní filmová škola

Švédské filmy na Slovácku osobně představí významní hosté. Režisér Jan Troell patří mezi nejproslulejší v dějinách švédské kinematografie. Daniel Bergman je s filmem spojen od kolébky, ostatně první dva roky jeho života zachytil jeho otec Ingmar ve snímku Stimulantia. Hvězdné švédské režisérské trio uzavírá Tarik Saleh, který s Případem v Nile Hiltonu vyhrál letošní festival v Sundance.

Krom toho se budou zájemcům o švédský film věnovat i filmoví historici Jan Holmberg a Erik Hedling. Dějiny kinematografie v její nejvyšší umělecké naléhavosti zpřítomní kompletní retrospektiva Adreje Tarkovského. Kromě jeho vrcholných děl Andrej Rublev, Stalker či Solaris budou mít diváci možnost zhlédnout i méně známé snímky z Tarkovského studentských let Zabijáci a Dneska se nikam nejede.

Věda, punk, sex

Sergej Loznica z Cannes do Uherského Hradiště přiveze svůj poslední snímek Krotká podle povídky Fjodora Michajloviče Dostojevského (do češtiny se překládá jako Něžná). Miniretrospektiva experimentálního filmaře, kterého české publikum zná především z karlovarského festivalu, vyvrcholí worskhopem, v němž Loznica možná objasní i to, proč se coby úspěšný vědec vyvíjející umělou inteligence rozhodl přeorienovat na film.

„Jako šok by se dal charakterizovat emoční dopad jeho řemeslně brilantních a obsahově zdrcujících fikčních snímků. Skepse ohledně směřování společenského vývoje, která se v nich projevuje, je tíživá, ale zdaleka není samoúčelná. Loznica v hloubi duše doufá v divácké prozření, k němuž se svou reflexivní tvorbou snaží přispět.“

Kamila Dolotina

publicistka a znalkyně ruského filmu

Vědou a jejím dopadem na člověka se bude zabývat i sekce věnovaná sci-fi filmům, konkrétně kyberpunku a výletům do kosmu. „V obou technologický pokrok vede tvůrce k ohledávání a redefinování lidství. Jen v prvním případě se to děje v přízemním světě spodních pater hypertechnologické společnosti a v druhém skrze konfrontaci malého člověka s vesmírem,“ píše se na stránkách Letní filmové školy.

Po sekcích věnovaných Berlínské škole a Mumblecore letos Filmovka uvede snímky, které navazují na tradici francouzského extrémního filmu. Od přelomu tisíciletí je možné především ve Francii zaznamenat směr zvaný New French Extremity, v němž se nešetří s poněkud drsnějším zobrazováním sexu a násilí. Své filmy na LFŠ osobně uvede Philippe Grandrieux, který svou akcentací fyzičnosti a pudovosti zaujal dokonce i Marilyna Mansona, který jej požádal o spolupráci.

  •  Letošní ročník LFŠ se koná od 28. července do 6. srpna.

Z Visegrádu do Cannes a zpět

Přehlídka letos stejně opět zmapuje filmovou produkci ve visegrádském prostoru. Vedle novinek a studentských filmů se zaměří na československého režiséra Františka Čápa. Z Polska přijede oceňovaný Wojciech Smarzowski, ze Slovenska Magda Vášáryová nebo dokumentarista Miro Remo.

Účastníci Fimovky na sebe v neposlední řadě mohou nechat zapůsobit snímky, které byly uvedeny v hlavních soutěžích na festivalech v Cannes, Berlinale a v Benátkách. Asociace českých filmových klubů (AČFK) pak představí distribuční novinky, které se na podzim objeví v artových kinech. Jednu z nich svým hlasováním vyberou diváci přímo v Uherském Hradišti.

Odpočinek po filmu na LFŠ 2016
Zdroj: ČTK
Autor: Dalibor Glück

Kdo si bude chtít od filmů odpočinout, může využít doprovodného programu. Nabízí řadu výstav, divadelních představení a koncertů, kupříkladu kapely Tata Bojs či písničkáře Oldřicha Janoty. Anebo se na chvíli jen tak rozvalit ve Smetanových sadech, pozorovat festivalový mumraj před kinem Hvězda a koštovat místní kvašený mošt z vinné révy.