Gerhard Richter / Betty, 1977

Mluvit o malování je nesmyslné. Za Gerharda Richtera mluví obrazy

Německý malíř Gerhard Richter patří k nejvýznamnějším současným umělcům, prodeje jeho obrazů lámou rekordy. Národní galerie v Praze uspořádala nyní první Richterovu retrospektivní výstavu ve střední Evropě. Uvést ji přijel osobně. Návštěvníky jeho díla provedou dějinami malířství druhé poloviny 20. století i reflexí traumatizujících chvil evropských a světových dějin.

 

Pětaosmdesátiletý malíř pochází z někdejšího východního Německa, odkud počátkem 60. let odešel na Západ. Výstavu v Praze považuje za splátku dluhu. „Je to srdeční záležitost. Možná v tom bylo i špatné svědomí,“ přiznal.

Národní galerie chce Richtera představit v celé šíři jeho tvorby. „Od počátků v šedesátých letech až po poslední práce z loňska. Návštěvníci tedy uvidí kompletního Richtera,“ přislíbil spolukurátor Norbert Arns. Sám umělec komentáři ke svým dílům šetří. „Mluvit o malování není složité, ale přímo nesmyslné. Slova mohou vyjádřit jen to, co slovy vysvětlil lze,“ prohlásil už na počátku své kariéry v polovině 60. let.

Dnes patří k nejdráže prodávaným výtvarným tvůrcům. Jen v posledním půlroce se jeho obrazů prodalo v přepočtu za téměř pět miliard. Do Národní galerie jich minulý týden dorazilo na sedmdesát.

Nejdražší Ledovec i strýček z Lidic

Nejkratší cestu urazil Strýček Rudi. Obraz vojáka v uniformě wehrmachtu věnoval Richter v šedesátých letech Památníku Lidice. Vytvořil ho pro berlínskou výstavu, která byla připomínkou vyhlazení této obce. „Člověk, který na obraze stojí, se usmívá. My ale dobře víme, čeho je symbolem. Vytváří v nás pocit, že možná ti obyčejní, krásní lidé jsou zodpovědní za největší zvěrstva naší doby,“ uvedla k obrazu spolukurátorka výstavy Milena Kalinovská.

„Možná, že jsem trošku staromódní, když pořád maluji… Vždy jsem (malbě) věřil, při všech pochybách. Neměl jsem jinou možnost.“

Gerhard Richter

Až během výstavy dorazí nejdražší dílo pražské instalace – malba Ledovec, která se nedávno vydražila za rekordní částku – více než půl miliardy korun. „Jeho síla spočívá v tom, že jde za hranice toho, co je malba a co nabízí,“ podotkl k úspěšnosti německého umělce historik umění a aukční znalec Jan Skřivánek.

Na Gerharda Richtera se zájemci mohou vydat do dvou budov Národní galerie. Průřez dílem nabízí Palác Kinských. Vystaveny jsou zde abstraktní i figurální malba, krajiny i jednobarevné plochy. Obrazy vztahující se ke druhé světové válce, k době teroru Frakce Rudé armády i k 11. září 2001, kdy Richter letěl do New Yorku a jeho let byl kvůli teroristickému útoku odkloněn. Jeho díla ale zachycují i krásu všedního dne, běžných lidských zážitků nebo jeho manželku a dcery.

Na retrospektivu navazuje druhá část v Anežském klášteře. V historických prostorech je umístěn cyklus Březinka, jímž malíř reagoval na fotografie pořízené vězni v tomto koncentračním táboře.

Video Události v kultuře
video

Gerhard Richter vystavuje v Praze

Gerhard Richter vystavuje v Praze

Příprava výstavy Gerharda Richtera

Pro veřejnost se výstava s největší pojistnou hodnotou v historii Národní galerie otevírá 26. dubna. Přístupná bude až do 3. září. Současně galerie představuje ve Veletržním paláci i další významnou osobnost současného umění – čínského umělce Aj Wej-weje.