Recenze: Co znamená vésti koně? Album Plastiků jedna (symfonická) báseň

Albem Co znamená vésti koně se nejspíše uzavírá vydávání nahrávek The Plastic People of the Universe, a to ve velkém stylu – deska totiž přináší novou nahrávku původního alba, ovšem za doprovodu Filharmonie Brno. Z koncertu pořídila záznam také Česká televize, přehrát si ho můžete v následujícím videu.

A hned úvodem můžeme konstatovat, že záznam koncertu v brněnském Sono Centru, který proběhl 17. listopadu 2015, nedělá ostudu ani samotné kapele, ani symfonickému orchestru, přičemž nesmíme opomenout jméno Michala Nejtka, který vše na základě původních nahrávek zaranžoval. A ještě jedno je nutné uvést: Plastici s tímto programem již vystupovali v roce 2014, poté se však kapela rozdělila a v Brně již hrála v jiném obsazení (a také filharmonii nedirigoval Marko Ivanović, ale Pavel Šnajdr) – logicky se tak obě provedení liší.

V každém případě se jaksi podvědomě nelze ubránit srovnávání „rockové“ a „symfonické“ verze, protentokrát si je však odpustíme a bereme symfonický projekt jako svébytný, ne pouhé šmrdlání smyčců za rockovou kapelou, jak tomu bohužel často bývá.

Co znamená vésti koně
Zdroj: ČT24

Plastici své čtvrté „studiové“ album (lze-li tak označit nahrávky vznikající v podmínkách utajení, a rozhodně ne v profesionálním studiu, ale – v případě tohoto alba – na chalupě Václava Havla) nahráli v roce 1981, a jak vzpomíná v bookletu bohužel již nežijící autor hudby Milan Hlavsa, vzdálili se právě zde nejvíce rockovému pojetí a přiblížili spíše soudobé vážné hudbě. Rozhodnutí spojit symfonický orchestr s kapelou tak má logiku. 

Respekt k originálu

Úvodem první skladby Co znamená vésti koně slyšíme až osudové údery bubnu, předznamenávající text saxofonisty Vratislava Brabence – jeho zhudebněné básně tvoří celé album, autorem jediné textové výjimky je Pavel Zajíček. Opakující se Brabencova otázka „kdo povede koně příští neděli“ již jeho sedmdesátiletý hlas ještě více umocňuje, navozuje společně s celou básní atmosféru konce, zmaru: „tuto neděli bude posvícení (a zatýkání) / a pohřeb koně v neděli večer“. Vybaví se zničený venkov, Jasného Rodáci, pustota… a to vše ještě zdůrazněné lehce disonujícími smyčci v závěru, opakujícími úvodní motiv.

Smyčce vůbec jsou v aranži využívány velice citlivě, stejně jako plechy. Dalším kladem Nejtkova aranžmá je využívání dramatických kontrastů a respektování Hlavsova originálu. Třeba výrazný basový motiv ve skladbě Samson přebírají tuba společně s trombony, klavírem a spodními smyčci, v protihlasu s horními smyčci a dřevy, to vše zdobené perkusemi, výsledek pak je stejně hypnotický.

The Plastic People Of the Universe (konec 90. let)
Zdroj: ČTK

A podobně bychom mohli probírat i další skladby – již o tom byla zmínka, ale proč nepochválit Brabence ještě jednou: jeho skutečně šmirglový hlas přidává nahrávce až starozákonní ladění, a pokud jde o jeho básně, platí, co již bylo naznačeno. Album vrcholí skoro čtrnáctiminutovou skladbou Osip (Modlitba za Osipa Mandelštama), skutečnou panychidou za Stalinem zavražděného básníka, básní, v níž se pojí syrovost vidění s trpkým vyznáním a seznáním.

Chválit symfonický orchestr snad ani není třeba, ocenit ale musím perfektní souhru a také zvukové kvality nahrávky, kdy ani jedno z těles nepřehlušuje druhé. Pochvalu si také zaslouží Nejtkovo přiblížení struktury Hlavsových kompozic – zasvěcené, ne však nečitelně „odborné“, naopak vstřícné. Škoda jen, že podobná analýza neprovází všechna alba Plastiků z jejich „sebraných spisů“, kde by měla mít své nezpochybnitelné místo. A ještě něco: pěkně vypravené album je doplněno diskem nabízejícím obrazový záznam celého koncertu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
včera v 16:56

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...