Slovanská epopej odlétá do Japonska. Riziko je obrovské, varuje restaurátor

3 minuty
Slovanská epopej odlétá do Japonska
Zdroj: ČT24

První část souboru pláten Slovanské epopeje měla v sobotu zamířit na tříměsíční výstavu do japonského Tokia. Přesný čas odletu Galerie hlavního města Prahy nezveřejnila. Pražský radní pro kulturu Jan Wolf v sobotu večer bez dalších podrobností uvedl, že se tak stane možná až v pondělí. Další dva lety do Asie budou následovat 15. a 17. února. Soubor je na části rozdělen kvůli bezpečnosti, u podobně cenných památek se jedná o běžné opatření.

Přesný čas odletu epopeje organizátoři nechtějí sdělit, protože to prý vylučují podmínky pojistné smlouvy. Vysokou pojistku hradí tradičně vypůjčitel uměleckých děl. Obrazy bude přepravovat specializovaná firma Kunsttrans Praha v doprovodu restaurátora.

„Přesun zajišťují odborné transportní firmy, které jsou specializované na přepravu uměleckých děl, jedna na české a druhá na japonské straně,“ uvedla ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Slavná plátna se do beden vkládala v prostředí, kde byla dlouhodobě vystavena. Teprve po 24 hodinách aklimatizace v bednách se vydají na cestu. Po celou dobu uložení pláten v bednách se stálým klimatem budou jejich vnitřní prostředí monitorovat přístroje. Kunsttrans pro přepravu Slovanské epopeje nechal vyrobit speciální bedny s tepelně-izolační vrstvou, která zajišťuje regulaci vlhkosti.

Část odborníků varuje: Přesun může plátna poškodit

Kritici cestování obrazů upozorňují, že by epopej mohla být poškozena. Podle části odborníků se smotáváním a rozmotáváním při převozu plátna ničí. Problémem mohou být také rozdílné klimatické podmínky. „Rizika jsou obrovská. Je to nesvéprávné rozhodnutí. Každý odborník, který se restaurováním zabývá, tak je z toho konsternovaný,“ tvrdí Karel Stretti, vedoucí ateliéru restaurování AVU.

Ředitelka Galerie hlavního města Prahy ale přesun obrazů hájí. „Alfons Mucha celou epopej namaloval na silné plátnoví, které bylo používáno jako plachtoví. A namaloval ji technikou, která takové zacházení hravě snáší,“ uvedla Magdalena Juříková.

Proti zapůjčení epopeje do Asie bojuje také vnuk Alfonse Muchy

Zápůjčku do Asie neohrozil ani soud s vnukem Alfonse Muchy, který zpochybnil vlastnické právo hlavního města. „Dědeček daroval absolutně jasně epopej přes Prahu národu, a ne aby se vyvážela někam do ciziny,“ uvedl John Mucha. Výstavu v Japonsku, která začne 8. března, povolili památkáři ministerstva kultury. Záměrem Prahy je obrazy poslat ještě do Číny, tato cesta ale zatím povolení nezískala.

Epopej byla skoro pět let vystavena ve Veletržním paláci v Praze, na místě, kde byla veřejnosti po svém vzniku představena poprvé. Praha léta deklaruje, že pro trvalé umístění pláten vybuduje prostory.

Praha hledá pro epopej místo, o návrat usiluje Moravský Krumlov

Aktuálně Praha 1 navrhuje novou budovu od architekta Petra Malinského v Revoluční ulici, Praha 3 by ráda epopej měla na Vítkově, magistrát na Těšnově, projekt architekta Jiřího Javůrka, který nyní propaguje milovník Muchova díla a šéf reklamní společnosti Richard Fuxa, zase počítá s přestavbou zbytku Stalinova pomníku na Letné.

O návrat epopeje zároveň stále usiluje Moravský Krumlov, kde byla plátna vystavena po desítky let. Dílo ročně přilákalo do města dvacet pět tisíc turistů, které nyní Krumlovu chybí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 6 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 15 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...