Natáčení Zahradnictví „šlo do kytek“. Do kin se Hřebejkova trilogie dostane tento rok

Režisér Jan Hřebejk definitivně skončil se Zahradnictvím. Nová filmová trilogie dějově předchází oblíbeným Pelíškům, scénář opět napsal Petr Jarchovský podle osudů své rodiny. V kinech se výpravné snímky s podtituly Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník začnou promítat na jaře.

Video Zprávy ve 12
video

Jan Hřebejk dotočil Zahradnictví. Do kin se trilogie dostane tento rok

Zahradnictví se vrací k oblíbenému retro vyprávění - sleduje na pozadí historie dvacátého století rodinné příběhy tak, jak se mnohdy skutečně odehrály. „Pro mě je nejzajímavější, že se postavy potkávají s dějinami ve zlomových okamžicích: při okupaci po roce 1938, na konci války a při příchodu komunistů,“ shrnul časový záběr trilogie Jan Hřebejk. 

Natáčelo se v řadě soukromých bytů i v prostorách pražské banky, které se proměnily v poválečné kadeřnictví. Poslední klapka padla pár dní před koncem roku v areálu psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích.

Poslední záběry Zahradnictví (film Dezertér)
Zdroj: CinemArt
Autor: Karel Cudlín

Scenárista Petr Jarchovský se inspiroval vlastní rodinou. Jeho babičku hraje v trilogii Anna Geislerová - stěžejní postavou je ale jeho dědeček, který byl šest let vězněný nacisty. „To, čím prošel, se podepsalo na jeho psychice, byl v rodině vnímaný jako takový diktátor,“ vzpomíná Jarchovský.

Se svým dědou diváky seznámil už v Pelíškách, kde ho nezapomenutelně ztvárnil Jiří Kodet. V mladším vydání ho hraje Martin Finger. Spolu se svou filmovou manželkou Annou Geislerovou prochází všemi třemi filmy, a zestárnou tak o dvacet let. 

Spojnicí příběhu, jenž začíná v roce 1939 a končí v roce 1959, je pak zahradnictví, v němž pracuje David Novotný a jeho žena Lenka Krobotová. 

Tři filmy v jednom roce

Všechny tři snímky natáčel Jan Hřebejk souběžně od června loňského roku, do kin přijdou postupně během letošního roku. První díl s názvem Rodinný přítel představí od 27. dubna především milostný trojúhelník Anny Geislerové, Martina Fingera a Ondřeje Sokola na pozadí válečných let.

Video První trailer: Zahradnictví
video

První teaser: Zahradnictví

Druhý film - Dezertér - se soustředí na poválečné období a zvraty po roce 1948. Tehdejší události vypráví na příběhu majitele kadeřnického salonu (Jiří Macháček), jeho ženy (Gabriela Míčová) a jejích dvou sester (Klára Melíšková, Anna Geislerová). Do kin přijde 28. září. 

Závěrečný Nápadník uzavře trilogii 16. listopadu. Diváci se v něm potkají s mladou dvojicí Annou Fialovou a Ivanem Luptákem.