Recenze: Operace Anthropoid v lehce hollywoodském aranžmá

Cillian Murphy alias filmový Jozef Gabčík uvedl do českých kin česko-britské drama Anthropoid o atentátu na Heydricha. Premiéru měl snímek hříčkou osudu v den, kdy se přesně před 75 lety stal Heydrich zastupujícím říšským protektorem. Slušná anatomie atentátu „ v přímém přenosu“ vstupuje do českých kin 28. září, na Den české státnosti.

Autentické, velké a silné téma atentátu na Heydricha objevili filmaři již dávno předtím, než se britský režisér, scenárista a kameraman Sean Ellis začal před nějakými patnácti lety připravovat na jeho zfilmování.

O Anthropoidu před Anthropoidem

Nejrychleji zareagoval slavný Fritz Lang téměř dvouapůlhodinovou válečnou pohádkou I katové umírají (1943), která ovšem fabulovala ve velkém (americkém) stylu a s historickou pravdou si moc netykala. Zhruba o dvě desetiletí později vznikla česká válečná klasika, Atentát (1964) Jiřího Sequense, která má působivou atmosféru napínavé rekonstrukce, zatímco Operace Daybreak z roku 1975, bondovského režiséra Lewise Gilberta, dělá znovu z historické reality vlažnou bramboračku.

Atentát (1964, režie: Jiří Sequens)
Zdroj: LFŠ

Návrat k fascinující a výmluvné síle historických faktů pak představuje zdařilý slovenský dokument s ilustrativním názvem Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, který toto téma reflektoval před třemi lety, tedy v době, kdy Sean Ellis vítězí na festivalu Sundance svým drsným snímkem Metro Manila a rozhoduje se, že jeho následujícím opusem bude již dlouho připravovaný a opečovávaný projekt Anthropoid.

Hollywoodské aranžmá

Má tohle téma poctivě nastudováno, ví s kým, co a jak chce točit. S respektem k příběhu odvahy a obětování začíná v létě 2015 natáčet na super šestnáctku handkou, které se sám ujal, aby zprostředkoval syrovou, stísněnou a zoufalou atmosféru osobního a fascinujícího příběhu dvou mužů, kteří to nevzdali.

Československá exilová vláda v Londýně v prosinci 1941 ve snaze oživit domácí odboj vyslala na území protektorátu hned tři diverzní výsadky, z nichž jeden nesl krycí název Anthropoid. Tato mise měla nejvyšší prioritu, neboť jejím úkolem bylo provést atentát na jednoho z klíčových inicátorů holocaustu, zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který si vysloužil přezdívku „pražský řezník“.

Příběh jako je tento je specifický tím, že jeho průběh i pointu všichni známe. A přesto nás dokáže znovu zaujmout a oslovit. A to i v Ellisově lehce „hollywoodském“ aranžmá, které pracuje se stylizovaným patosem v závěru, explicitní brutalitou, která jako by sem pronikla z jiného žánru, tíživým vizuálem okupované Prahy a profesionálně zvládnutými akčními sekvencemi (atentát na Heydricha a zejména závěrečná, nerovná bitva v Chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici).

Odhodlaný Gabčík, mdlý Kubiš

V ústředním hereckém tandemu dominuje odhodlaný, neváhající a nepochybující Gabčík Cilliana Murphyho, jemuž spíš mdle sekunduje až v závěru probuzený, monotónní „manekýn“ Jamie Dornan (Padesát odstínů šedi) jako Jan Kubiš.

Anna Geislerová to ve dvojici s Charlotte Le Bonovou nemá snadné, ale typově přesně zahrála ženu, která zná cenu za vybraný terč a je ochotná ji zaplatit. Jen práce s akcenty a kvalita některých dialogů způsobuje, že na film se lépe kouká, nežli se poslouchá.

6 minut
Anthropoid v českých kinech
Zdroj: ČT24

Celkově je Anthropoid autentickým, syrovým, nekašírovaným a postupně gradujcím svědectvím o odvaze, zradě, obětování a nutnosti vybrat si svoji stranu bojiště. Svědectvím, jemuž je možné věřit a které je nutné si připomínat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 10 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 20 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...