Vzácné rukopisy pražského rodáka a spisovatele France Kafky zůstanou v Národní knihovně v Jeruzalémě. Rozhodl o tom izraelský nejvyšší soud po dlouholetém řízení. Zamítl tak sporné nároky dědiců, kteří však část literární pozůstalosti už rozprodali.
Kafkovy rukopisy patří knihovně, rozhodl soud. Dědici už část prodali
Jsou rukopisy Franze Kafky kulturní památkou, nebo spíš milionovou investicí? Soud o vzácném dědictví rozhodoval několik let. Rukopisy z pozůstalosti Kafkova blízkého přítele a vydavatele jeho děl Maxe Broda si nárokovali jeho dědici. Jejich odvolání proti dřívějším verdiktům ve prospěch knihovny však nejvyšší soud v neděli zamítl.
Spor o dokumenty, které si nárokovaly dcery Brodovy sekretářky Esther Hoffeové, se táhl od roku 2009. V roce 2012 soud rozhodl, že sbírku Kafkových rukopisů musí rodina vydat knihovně. Toto rozhodnutí zopakoval také loni a nyní svůj závěr potvrdil.
Dcery Esther Hoffeové tvrdily, že rukopisy jsou jejich právoplatným dědictvím po matce, která pracovala pro Broda v Palestině jako sekretářka poté, co v roce 1939 uprchl z Prahy před nacisty. Národní knihovna však v procesu argumentovala po celou dobu tím, že Kafkův přítel Brod, který zemřel v roce 1968, odkázal ve své závěti rukopisy kulturní instituci a Hoffeová měla být pouze prostřednice.
Dědici zatím prodali Proces
Podle knihovny Brod sice odkázal rukopisy Esther Hoffové, ale pouze proto, aby je předala univerzitě nebo muzeu v Izraeli nebo v zahraničí. Hoffová je však odkázala svým dcerám. Rodina navíc některá díla prodala. Mezi nimi i to zřejmě nejcennější, rukopis románu Proces se vydražil za dva miliony dolarů. A právě to zřejmě rozhodlo celý soudní spor.
„Max Brod by si nepřál, aby byl jeho majetek prodán za nejvyšší cenu, ale aby zaujal patřičné místo v literárním a kulturním svatostánku,“ rozhodl nejvyšší soud. Potomci Hoffové mají Kafkovy rukopisy uložené v Tel Avivu a ve Švýcarsku. Nyní je musí doručit do Jeruzaléma. Knihovna slíbila přeložit německé texty do hebrejštiny a některé texty i vydat.