Antisemitský Kupec benátský okupuje benátské židovské ghetto

Kupec benátský se hraje v Benátkách - ne ovšem v divadle, ale poprvé ve starém židovském ghettu, založeném před pěti sty lety. Soubor Compagnia de' Colombari chce poukázat i na antisemitismus, který je nedílnou součástí této hry Williama Shakespeara.

Kupec benátský v benátském ghettu
Zdroj: Facebook/Operaestate Festival Veneto‎ Autor: Andrea Messana

Klíčová, i když ne hlavní postava hry - židovský lichvář Shylock - přednese svůj monolog přímo uprostřed benátského ghetta. „Je jasné, že Shakespeare staví Židy na okraj společnosti, ale nepíše přímo o ghettu,“ tvrdí režisérka inscenace Karin Coonrodová. „Jsme tu tak trošku jako okupanti,“ dodává k nastudování antisemitského dramatu v prostorách židovského ghetta. 

Aby využila dokonalých kulis co nejvíce, hraje karikaturní postavu Žida Shylocka pět herců. Reprezentují pět různých pohledů na jeho charakter. „Divadlo má očistnou funkci. Navrací tomuto místu jeho hlas. Ne z hlediska náboženství, ale z hlediska duchovna,“ nepochybuje jeden ze Shylocků Andrea Brugner.

Video Události v kultuře
video

Kupec benátský v benátském ghettu

Dnes žije v někdejším benátském ghettu Židů už jen několik. Kdysi tu ale byli poprvé oddělení od ostatních obyvatel. „Spousta lidí vůbec neví, že název ghetto pochází z Benátek. Je to připomínka, že kromě jména se tady v Benátkách zrodil nápad postavit zdi,“ chápe hru jedna z místních obyvatelek Rally Pratová. 

Podle souboru promlouvá Kupec benátský, stejně jako ostatní Shakespearovy hry, i čtyři sta let po dramatikově smrti o aktuálních problémech. Hlavní témata hry - komerce, chamtivost a antisemitismus - totiž do dnešních dnů nezmizely.