Chuck Palahniuk v Praze založí Klub rváčů

Letošní 26. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který se bude konat v říjnu, přivítá mimo jiné nositele Nobelovy ceny Johna Maxwella Coetzeeho nebo autora knihy Klub rváčů Chucka Palahniuka, jenž vystoupí také v parlamentu. Tématem festivalu bude „zločin a trest“.

Chuck Palahniuk
Zdroj: ČTK/AP Autor: Lisa Maire

Svá díla dále představí egyptský básník a ředitel Festivalu literatury v Káhiře Mohamed El-Baaly, alžírský spisovatel a novinář Kámel Daúd, laureát Ceny Franze Kafky čínský spisovatel Jen Lien-kche nebo egyptský básník a překladatel Mohamed Metwalli.

„Vyvrcholením této literární události bude autorský večer Coetzeeho, který se představí 18. října v klášteře svaté Anežky České ve správě Národní galerie,“ uvedl za organizátory Guillaume Basset. Původně jihoafrický autor Coetzee často tematizuje minulost i současnou situaci Jižní Afriky, ve které po pádu apartheidu trvají rasové bariéry.

John Maxwell Coetzee
Zdroj: ČTK/PRESSENS BILD

Hlavní program se uskuteční mimo jiných míst také v Senátu, kde americký spisovatel Palahniuk při panelové diskusi plánuje podle Hospodářských novin symbolicky založit Klub rváčů pojmenovaný podle své slavné knihy. „Založíme Klub rváčů v Poslanecké sněmovně,“ doufá americký básník a prezident festivalu Michael March, který o záštitu požádal také místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou.

Diskuse mezi autory a publikem budou moderovat spisovatel a ekonom Tomáš Sedláček, politolog a spisovatel Petr Drulák, publicista a novinář Petr Vizina a sinoložka Zuzana Li.

Kvůli nízkým dotacím a grantům musel být snížen počet pozvaných hostů. Pořadatelé poukázali na to, že Praha letos literární akce podpořila méně než dříve a vyhradila na ně jen 5,9 milionu korun, tedy pouhá dvě procenta celkové částky určené na podporu kultury.

Festival spisovatelů Praha do Česka v minulosti přivezl několik slavných autorů, včetně nositelů Nobelovy ceny. Předloni pozval ukrajinsko-běloruskou spisovatelku a novinářku Světlanu Alexijevičovou, která prestižní ocenění získala rok nato a jejíž poslední knihu Doba z druhé ruky označila výroční anketa Lidových novin za nejlepší počin roku.