Eurovize 2016: vítězná Ukrajina, naštvané Rusko a spokojené Česko

Finále Eurovize: vítězná píseň 1944 od Jamaly

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, platí pro českého zástupce v písňové soutěži Eurovision Song Contest. Zpěvačka Gabriela Gunčíková skončila na předposledním, pětadvacátém místě, úspěchem ale zůstává, že se jako první Čech dostala do finále. Vítězkou 61. ročníku se stala ukrajinská zpěvačka Jamala. Její píseň vztáhla ukrajinská veřejnost na událost na Krymu, Rusko kvůli údajnému skrytému poselství skladba rozhořčila. Finále vysílala Česká televize v přímém přenosu, dostupné je i v iVysílání.

Píseň 1944, kterou si krymskotatarská zpěvačka Susana Džamaladinovová alias Jamala získala nejen porotce, ale i diváky v řadě zemí, je věnována krymským Tatarům deportovaným sovětským režimem za druhé světové války. Deportace postihla na 220 tisíc krymských Tatarů a několik dalších krymských menšin a měla být trestem za údajnou kolaboraci s nacistickým Německem.

Mnozí ale ve skladbě četli mezi řádky protest prot násilnému záboru Krymu Ruskem na jaře 2014. Chápalo ji tak i Rusko, které žádalo vedení soutěže, aby zakročilo. Pravidla Eurovize totiž texty politického zaměření nepřipouštějí.

Ruský zpěvák Sergej Lazarev skončil na třetím místě – nejvíce ze všech 26 finalistů zaujal diváky, ne dost ale poroty jednotlivých hlasujících zemí. Naopak nejvíce hlasů od porot dostala Australanka Dami Im, která se v průběhu hlasování dlouho držela s jednoznačným náskokem na stupni vítězů.

Finále Eurovize: Sergej Lazarev – You Are The Only One

Gabriele Gunčíkové přidělily poroty v jednotlivých zemích za její píseň „I Stand“ solidních 41 bodů. Bohužel diváky mezinárodní televizní soutěže si naklonit nedokázala a nezískala od nich ani jediný bod. Za ní skončila už jen německá zpěvačka Jamie-Lee.

Eurovision Song Contest pořádají členové Evropské vysílací unie (EBU). Poprvé se na veřejnoprávních obrazovkách objevila v roce 1956 a je jednou z nejdéle vysílaných pořadů v televizní historii. Soutěž přiláká k obrazovkám každý rok téměř 200 milionů diváků z celého světa. Mezi vítěze patří skupina ABBA, Cliff Richard, Céline Dion nebo vousatá zpěvačka Conchita Wurst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu. Vede Čína

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
před 36 mminutami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025
Načítání...