Jen si tak protáhnout chapadla. Food fotografka Novotná uspěla v Londýně

2 minuty
Umění food fotografie
Zdroj: ČT24

Roztékající se poleva, orosená jahoda a nadýchaná smetana pravidelně lákají konzumenty v reklamách. Vliv fotografů jídla s každým rokem sílí. Ti nejlepší food stylisté se sešli na mezinárodní soutěži v Londýně. Mezi konkurencí porotu zaujala Češka Petra Novotná se snímkem chobotnice na ledu, s níž získala první místo v kategorii Cream of the Crop.

Jídlo focené do kuchařek, katalogů a pro další propagační snímky má přísná pravidla. Co se doma promine, nemá během profesionálního focení šanci - jako např. rozlitá poleva na umaštěném papíře. Oceněná Petra Novotná potvrzuje, že na snímku zákazník jídlo nevnímá jazykem, ale očima.

Fotogenické pečivo vs. beztvaré polévky

Nejlépe se podle ní fotí dorty a sladké, protože působí hezky. Špatně se naopak zvěčňují třeba věci s majonézou, které samy o sobě nemají žádnou strukturu a musí se proto dozdobit. Podle dalších umělců se skvěle fotí také pečivo, džemy, káva, brambory nebo těstoviny. Za nefotogenické jsou naopak považovány polévky a omáčky. Proto se v jejich případě hodně sází na nádobí. 

Někdy ovšem realita potřebuje hodně okořenit. Pěna na pivu nevydrží dlouho, food stylista si proto pomůže pěnou z prášku a glycerinovými kapkami. Ze skla nesteče a vydrží klidně i dva dny. Mezi další triky a vědomosti patří například fakt, že naolejované jídlo vede lépe světlo. Aby se z pokrmu kouřilo a dosáhlo se tak představy „právě  vyndané z trouby“, nejlépe funguje mokrá vata v mikrovlnce, která se nenápadně zapasuje mezi jídlo. 

Novotná už ale na umělost nedá. Chobotnici na ledu, s níž v Londýně uspěla, však zachytila zcela čerstvou. Porota ocenila vynalézavou a krásnou kompozici. „Nepracuji s náhražkami. Poslední dobou se s tím nepracuje jako dřív, protože klienti vyžadují, aby jídlo bylo reálné,“ říká. Čerstvost přímo kape i z dalších vítězných snímků, jejich autoři zachytili nalévání vína nebo trh s voňavou zeleninou. Vítěznou fotografií se stal nákup voňavé zeleniny nebo pekaře, který hněte těsto.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 13 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 19 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 19 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 20 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 23 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
3. 4. 2025

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
3. 4. 2025
Načítání...