Kde Shakespeare můj? Na soirée v Praze i na huse v Brně

William Shakespeare patří do divadla. A prkna, co znamenají svět, jsou také především dějištěm akcí, které si významného alžbětinského dramatika připomínají v den výročí jeho smrti. Od Shakespearova skonu uplynulo v sobotu 23. dubna rovných čtyři sta let.

Zimní pohádka (Dejvické divadlo)
Zdroj: Dejvické divadlo Autor: Hynek Glos

Ostravský rok (on the Rocks)

Ostrava se Shakespearem žije celý rok. Celoroční projekt zahrnuje besedy, čtení, koncerty či výstavy. V nejbližších dnech jsou na programu tři divadelní představení.

Hladnov English Drama Klub uvede v centru Cooltour anglické nastudování bláznivé Komedie omylů (od 26. do 28. 4.). Divadelní skupina z katedry anglistiky a amerikanistiky Ostravské univerzity zase uvede inscenaci Scots on the Rocks, tedy parodii na Macbetha (28. 4. v Komorné scéně Aréna). A ostravské Divadlo loutek se pustí do Bouře (29. 4.).

Brněnský (ne)Shakespeare 

Brněnská Husa na provázku přichystala na den výročí program Kde Shakespeare můj? Už skoro jde… Diváci nemají čekat některou z her slavného dramatika, ale scénická čtení dvou textů Milana Uhdeho a přezpívání písní z inscenace Leoš aneb Tvá nejvěrnější. A to buď v katedrále na Petrově, nebo na střeše divadla.  

Kdo by přece jen radši hru, bude muset nahlédnout do programu jiných divadel. Brněnské Národní má na repertoáru Romea a Julii, Městské divado Brno našlo Krále Leara v Bolku Polívkovi a Divadlo U stolu chystá koláž Celý svět je scéna. Shakespearův odkaz se letos promítne také do dramaturgií festivalů Concentus Moraviae a ProArt.  

Pražské soirée

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se rozhodla poučit zájemce o Shakespearovi výstavou ve vestibulu hlavní budovy (od 25. 4. do 17. 5.). Zmíní na ní i význam dramatika pro české Národní divadlo nebo odraz v popkultuře. Výstavku umístilo do svého foyeru i Divadlo ABC. Shrne na ni všech 24 shakespearovských inscenací uvedených na scénách Městských divadel pražských. 

Na den výročí pak jedna z těchto scén - Divadlo Rokoko - uspořádala Shakespearovi soirée. (Ne)vážný hold alžbětinskému autorovi vzdá za přítomnosti diváků během zkoušky jeho her. Zlatá kaplička k jubileu rovnou vyrukovala s premiérou - nastudovala operu francouzského skladatele Charlese Gounoda Romeo a Julie. Dejvické divadlo na den přesně 400 let od Shakespearovy smrti odehraje méně uváděnou Zimní pohádku (k „psychothrilleru se šťastným koncem“ uveřejnil web ČT24 recenzi).

Český rozhlas vzal výročí jako příležitost připravit adaptaci Snu noci svatojánské. Rozhlasovou premiéru s Josefem Somrem či Viktorem Preissem bude mít hra 23. dubna na stanici Vltava, týden ČRo ještě umožní poslechnout si záznam na jeho stránkách. Na stejný den stanice připravuje živé vysílání z pražského Café NONA, kam pozve shakespearovské tvůrce, znalce her a performery.

Video Studio 6 víkend
video

Martin Hilský: Přeložit celého Shakespeara je skoro nemožné

Martin Hilský: Přeložit celého Shakespeara je skoro nemožné

Rozhovor: Británie oslavuje výročí Williama Shakespeara

Svět si připomíná 400. výročí smrti Williama Shakespeara