Sodoma je zpět. Perverzně trýznivý Pasolini se připomíná na velkém plátně

Právě natočil snímek Saló aneb 120 dní sodomy a poštval si proti sobě veřejnost i politické elity. Na probíhajících Dnech evropského filmu v Praze a Brně zastupuje italskou kinematografii biografické drama Pasolini od režiséra Abela Ferrary. Spisovatele, básníka, herce a filmového režiséra, outsidera společnosti, jehož život provázely skandály, ztvárnil Willem Dafoe.

Video Studio ČT24
video

Film o Pasolinim se vrací

Snímek není nejnovější, Ferrara ho představil před dvěma lety na filmovém festivalu v Benátkách, kde získal nominaci na Zlatého lva. Věnuje se poslednímu roku života kontroverzního filmaře Piera Paola Pasoliniho. Provokoval na plátně, na divadle, v románech i celou svojí existencí. Veřejně přiznával homosexualitu, ačkoliv pocházel z profašistické rodiny, byl marxistou. Skandalizovat považoval za své právo, být skandalizován bylo pro něj potěšením.

Případ vraždy znovu otevřen

Film ho zastihne ve chvíli, kdy v roce 1975 dokončil svůj nejdivočejší kousek Saló aneb 120 dnů sodomy. Pasolini se při něm nechal inspirovat románem markýze De Sade, tudíž pobouřil svět sadismem a sexuálními scénami. Znechutil diváky, kritiku, ale i politickou a kulturní scénu v celé Itálii. 

„Film je natočený, ale já Pasoliniho pořád studuji, protože je to pro mě velmi důležitá postava. Ještě víc teď poté, co jsem pracoval na formě a struktuře, která mi umožnila se k němu ještě víc přiblížit,“ pronesl jeho představitel Willem Dafoe, který se i sám podílel na scénáři.

Pasolini měl před smrtí rozepsaný román Petrolio, nezažil však ani premiéru posledního filmu. V listopadu 1975 byl zavražděn na pláži nedaleko Říma. Případ umělcova zabití je teď znovu otevřený. Odsouzený homosexuální prostitut vinu odmítá, a tak se spekuluje i o politickém motivu.