Perná sezóna Národního divadla: 20 premiér i stěhování do Karlína

Pražské Národní divadlo plánuje na příští sezónu dvacet premiér. Stávajících víc než šedesát inscenací z repertoáru ale nezmizí. Pokračovat bude i společná skupina s Českou filharmonií nazvaná Ladíme spolu. Novinkou je naopak exkluzivní „edice“ Světové operní hvězdy, která představí sólisty světového renomé. Kvůli rekonstrukci budovy Státní opery se část her přesune do Hudebního divadla Karlín.

Činoherní soubor si na starost vezme osm premiér. Umělecký ředitel Daniel Špinar sezonu otevře se Třemi sestrami Antona P. Čechova v režii Štěpána Pácka. Jedinou novinku přivítá historická budova; bude jí inscenace románu Pýcha a předsudek britské autorky Jane Austinové. Ve Stavovském bude prvním titulem také literární klasika - adaptace novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol v pojetí režiséra Jana Mikuláška. Slavného textu Krvavá svatba Federika Garcíi Lorky se ujme režijní tandem Martin Kukučka-Lukáš Trpišovský.

Nová scéna chce pokračovat v inovátorství a představí linii aktuálních témat a autorů. Dramatik René Levínský proto pro herce píše hru Dotkni se vesmíru a pokračuj, jíž se ujme režisér Jan Frič. Australský dramatik Finegan Kruckemeyer zase napsal příběh o tom, že život může být docela slušná záhada a že osudu se člověk může vyhnout, s názvem Na moři, zírám nahoru.

Poslední inscenace bude autorská a vyjde ze spolupráce s renomovaným tanečním souborem 420PEOPLE. Jako název posloužil citát ze Shakespeara: Křehkosti, tvé jméno je žena, režisérem bude Daniel Špinar.

Laterna magika pro změnu chystá projekt pohybového divadla s využitm moderních technologií CUBE