Slovanská epopej ve Veletržním paláci

Slovanská epopej se do Národní galerie už nevrátí

Cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej bude ve Veletržním paláci v Praze k vidění do konce letošního roku. Po následném turné po asijských zemích se do výstavních prostor Národní galerie už nevrátí. Vedení Prahy nyní hledá místo, kde plátna následně uložit.

 

Novou expozici by mohl zajistit některý z historických paláců, které město vlastní, ale nabízí se také diskutovaný návrat do Moravského Krumlova. Ve hře zůstává i výstavba nových galerijních prostor na Letné, uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Do dvorany vejde Aj Wej-wej

„Návštěvníci budou moci cyklus Alfonse Muchy zhlédnout do konce roku 2016,“ oznámila mluvčí galerie Tereza Ježková. „Národní galerie počítá s dalším využitím Velké dvorany pro vlastní výstavní projekty,“ doplnila. Ředitel NG Jiří Fajt počítá pro rok 2017 s dvoranou pro projekt, který by měl pro NG připravit čínský umělec Aj Wej-wej.

Umělec a aktivista Aj Wej-wej přijel v únoru na několik dní do Prahy. Ve Veletržním paláci odhalil své dílo Zvěrokruh, které je součástí oslav 220. výročí založení Národní galerie.

Smlouva týkající se Slovanské epopeje končí v únoru 2017, kdy se plátna přesunou na výstavu do Japonska a následně do Číny. Praha vyjednává o zápůjčce i s Jižní Koreou a Chicagem. „Muchova epopej bude po Asii putovat zhruba dva roky,“ řekl Wolf.

„Epopej byla vytvořena pro výstavní účely, aby reprezentovala Prahu a Českou republiku, takže plátna jsou dobře připravena k cestování,“ doplnil. Muchovo dílo by podle něj mohlo do metropole přitáhnout víc turistů z Asie. Nejasný je ale osud pláten po návratu z cest.

Návrat do Krumlova?

„Nabízí se využití honosných paláců, jako je Colloredo-Mansfeldský, Desfourský nebo Clam-Gallasův palác. Možností je i nový výstavní prostor ve zvažované galerii, která by mohla vyrůst na Letné,“ uvedl radní. Mucha plátna daroval hlavnímu městu pod podmínkou, že pro ně Praha nechá vybudovat důstojné expoziční místo. To se dosud nestalo.

Na žádost Moravského Krumlova podle Wolfa Praha jedná také o možnosti návratu epopeje na Moravu. Stěhování děl do Prahy v roce 2011 vyvolalo obrovskou vlnu nevole. Proti přesunu se postavil Moravský Krumlov, kde bylo dílo vystaveno desítky let, vedení Jihomoravského kraje, tisíce lidí i jeden z příbuzných malíře John Mucha.

Epopej je soubor dvaceti velkoformátových obrazů Alfonse Muchy, které znázorňují dějiny Slovanů. Cyklus je kulturní památkou.