Muzeum nevinnosti otevřelo pobočku v Londýně

Literární díla většinou spoléhají na čtenářovu fantazii. Turecký spisovatel Orhan Pamuk jí ale chtěl trochu pomoci, před třemi lety proto k románu Muzeum nevinnosti vytvořil v Istanbulu stálou osobitou výstavu. Reálná galerie k nereálnému příběhu se teď otevřela i v Londýně.

Z výstavy Muzeum nevinnosti v Somerset House
Zdroj: ČTK/PA Autor: Lauren Hurley

Pamuk, nositel Nobelovy ceny za literaturu, dal čtenářům možnost ocitnout se v době a místě příběhu - v Turecku 70. a 80. let. „Už v devadesátých letech jsem dostal nápad napsat knihu a udělat muzeum, v němž by byly vystaveny všechny objekty, které vymyšlené postavy z knihy používají,“ nosil prý spisovatel nápad v hlavě dlouho.  

Realizoval ho až u Muzea nevinnosti. Kniha vypráví příběh třicetiletého Kemala z bohaté istanbulské rodiny. S nenaplněnou životní láskou se vyrovnává pomocí předmětů plných vzpomínek - na svoji spřízněnou duši, na Istanbul. Každý objekt přitom má svůj příběh.

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

„Je tu všechno. Kuchyňské náčiní, různé předměty, vládní dokumenty, které jste potřebovali, abyste ve druhé polovině 20. století v Istanbulu přežili. To vše je v knize i v muzeu.“ 

Orhan Pamuk

Celý prožitek ještě umocní ukázky z dokumentárního filmu Nevinnost vzpomínek, který připravil režisér Grant Gee ve spolupráci se spisovatelem. Do britských kin vstupuje se zahájením výstavy v Somerset House. Do londýnské výstavní síně přivezl Pamuk jen malou ochutnávku z istanbulského Muzea nevinnosti, nahlédnout do něj mohou zájemci do 3. dubna.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Muzeum nevinnosti v Londýně