BBC uctí oběti holokaustu a Sira Wintona filmem Nickyho rodina

Nejsledovanější kanál BBC uvede česko-slovenský dokument Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče. Televize si film vybrala jako hlavní příspěvek k Mezinárodnímu dni památky obětem holokaustu a jeho záznam poskytne později na svých stránkách. V katedrále britského Chichesteru se navíc uskuteční koncert na počest Sira Nicholase Wintona, který zachránil téměř sedm stovek židovských dětí v nacisty okupovaném Československu. Hudební poctu Last Train to Tomorrow (Poslední vlak do zítřka) diriguje Američan Carl Davis. 

Video Studio 6
video

Nickyho rodina uctí Nicolase Wintona

BBC uvede hodinovou verzi filmu, kterému už minulý pátek předcházela projekce na britském ministerstvu zahraničních věcí v Lancaster House. Nickyho rodina obdržela desítky cen, mezi nimi např. Cenu za nejlepší dokumentární film na festivalu v Montrealu, Cenu diváků v Karlových Varech nebo speciální ocenění na festivalu Prix Italia v Turíně.

Poslední vlak do zítřka má obsazeno

Mezinárodní den památky obětem holokaustu si Spojené království připomíná teprve od roku 2005. V době, kdy britská vojska osvobozovala některé koncentrační tábory, už na světě existovala početná komunita pozůstalých židovských dětí. Obrázky z táborů, jež obletěly svět, byly přesto šokující.

Katedrála v Chichesteru chce svým koncertem připomenout činy Sira Wintona. Samotné hudební vystoupení uvede jedno z Wintonových dětí. O událost byl veliký zájem a všech čtyřista míst je obsazených. A to navzdory tomu, že premiéra tohoto koncertu se odehrála v roce 2012 a od té doby bývá kus uveden při slavnostních příležitostech.

Video Trailer: Nickyho rodina
video

Trailer: Nickyho rodina

Sir Winton dostal předloni od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Loni v červenci zemřel, bylo mu 106 let. Londýnské Times považují jeho nekrolog za jeden z nejdůležitějších loňského roku.