"Dvě procenta pro literaturu jsou ostudná." Praha čelí kritice kvůli grantům

Pražský magistrátní výbor pro kulturu schválil rozdělení grantů na příští rok. Ani korunu z grantů hlavního města Prahy by neměly dostat Festival spisovatelů, PEN klub, Centrum Franze Kafky nebo literární ceny Magnesia Litera. Zástupci pražských literárních organizací proto poslali radním otevřený dopis, ve kterém vyjadřují nespokojenost.

Ilustrační foto

Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Podle schváleného návrhu dosahuje celková částka určená na jednoleté a víceleté granty v oblasti kultury a umění pro rok 2016 téměř 300 milionů korun. Pro literaturu je určena částka necelých 6 milionů, tedy dvě procenta. Zatím jde pouze o návrh kulturního výboru, konečný verdikt by mohl padnout na přelomu ledna a února.

„Ostuda a nespravedlnost“

Zástupci české literatury proto radním v pondělí zaslali otevřený dopis. „Řada zavedených i nových literárních akcí tak bude odsouzena k zániku či ke značným existenčním potížím a pražský literární život bude ochuzen a poškozen,“ varují radu autoři dopisu.

Výzvu podepsali třeba Adam Borzič a Petra Hůlová za Asociaci spisovatelů, Jiří Dědeček za České centrum PEN klubu, Vlasta Brtníková March za Festival spisovatelů nebo Pavel Mandys za sdružení Litera. Dopis podepsali i zástupci veletrhu Svět knihy a jarmarku Knihex, Centra Franze Kafky nebo nakladatelství Akropolis, Paseka či Labyrint.

Video Události v kultuře
video

Pavel Mandys: Je to ostuda a nespravedlnost

„Jde nám o to, že literatura má diametrálně jiné peníze, než mají ostatní umělecká odvětví. Dvě procenta z celkové částky, to je ostuda a nespravedlnost,“ říká Pavel Mandys, který byl hostem Událostí v kultuře. Přes čtyřicet procent prostředků pro kulturu dostávají pražské divadelní aktivity. A obdobné ceny jako Magnesia Litera v jiných uměleckých oborech také podporu od magistrátu obdržely, například Čeští lvi 500 tisíc korun, Ceny Czech Grand Design 200 tisíc korun.

Kreativní město literatury

Členem komise Rady hlavního města Prahy pro oblast literatury, která o pěnězích rozhoduje, byl i novinář Josef Chuchma. „Já jsem z těch posuzovatelů, kteří proti tomuhle poměru protestují. Zúčastnil jsem se dvou sezení na magistrátu, kde jsem apeloval na politickou reprezentaci města, ať tenhle poměr zvrátí,“ uvedl Josef Chuchma pro Události v kultuře.

Signatáři dopisu navíc upozorňují na skutečnost, že Praha loni získala titul Kreativní město literatury UNESCO, a stala se tak součástí celosvětové prestižní sítě. „Je to čestný titul, na který Praha čtyři roky čekala. A ve chvíli, kdy přijde vyřízení žádosti, tak pražský magistrát pohřbí všechno to, o co jsme se snažili," vysvětluje Pavel Mandys.