Zánik samoty Berhof podruhé? Komisař Kňažko řeší Zádušní oběť

Temný kriminální film, bez vítězů, popisuje režisér Jiří Svoboda psychologické kriminální drama z doby po první světové válce, které začal pod hlavičkou České televize v těchto dnech natáčet. Se stejnými tvůrci, s nimiž se sešel před třiceti lety na dramatu Zánik samoty Berhof

Zádušní oběť (režie: Jiří Svoboda)
Zdroj: ČT

Oba snímky mají společného kameramana Vladimíra Smutného i scenáristu Vladimíra Körnera, s nímž se režisér Svoboda sešel za kamerou teprve podruhé  - a také ponurou atmosféru odlehlých končin na sklonku válečného konfliktu. 

„Námět Vladimíra Körnera mne zaujal, jakmile jsem ho četl poprvé. Strhující, temný, osudový a přitom žánrově čistý příběh o násilí, které plodí zase jen další násilí, a o tom, že i spravedlnost vyžaduje své oběti,“ nastínil kreativní producent snímku Jan Maxa. 

Zatímco na samotě Berhof se Milan Kňažko jako československý poručík dostal do konfliktu s werwolfy po konci druhé světové války, ve snímku Zádušní oběť přijíždí coby komisař Mondl v roce 1915 z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral sériového vraha mladých mužů a vyvrátil pochybnosti o tom, že se jedná o rituální vraždy. 

„Jiří Svoboda si nevolí jednoduchá témata. Komplikovanými tématy se zabývá i Zádušní oběť. Beze stopy patosu lze řícti, že v tom příběhu se hraje o všechno - o život i o smrt,“ podotkl Kňažko. Žánrově snímek podle tvůrců odkazuje na film noir.

„Zádušní oběť je film s vysoce aktuálním obsahem. Dějiny se neuvěřitelně opakují a nakonec vždycky přijde generace, která si z historie nebere žádné poučení.“

Jiří Svoboda

režisér

Zádušní oběť se bude natáčet ve studiích České televize, v okolí Prahy a v Třebíči do poloviny prosince tohoto roku. Vedle Milana Kňažka si v novém snímku zahrají také Eva Josefíková, Agi Gubiková, Igor Bareš, Adrian Jastraban či Vilma Cibulková.