Slovenská Anasoft Litera si čte o umírání v rodině Veroniky Šikulové

Nejprestižnější slovenské literární ocenění Anasoft Litera připadlo spisovatelce Veronice Šikulové, která napsala příběh o umírání své matky. Kniha Medzerový plod oslovila porotce díky své vitalitě, lyrismu a nezvyklé intenzitě. V Česku vyšel autorce zatím pouze jediný román v překladu Kateřiny Tučkové Místa v síti.

Video Události v kultuře
video

Veronika Šikulová: Mám touhu vyprávět

„Próza Veroniky Šikulové představuje vyzrálé literární dílo, které se vyznačuje vitalitou a lyrismem nezvyklé intenzity.“

Porota Anasoft Litera

Ve vítězné knize se Šikulová vyrovnává se skutečností, že nadobro pozbyla „funkci dcery“ a je už pouze něčí matka. Medzerový plod má tím pádem vysoce intimní charakter. Kniha o rodině, manželství, i o tom, jak něčí choroba mění celou rodinu, se do češtiny zatím překládat nebude.

„Autorka v této knize předkládá nesentimentální příběh tichého odcházení blízké osoby. Veronika Šikulová se projevuje jako suverénní mistryně slova. Její příběh je naplněn citlivostí vůči zdánlivě jednoduchým věcem života, citlivostí, která hluboko zasahuje do vědomí současníků,“ uvedla na její adresu porota.

Šikulová porazila dalších devět kolegů. Cenu čtenářů získal Peter Balko s publikací Vtedy v Lošonci.