Festival v ulicích zahajuje Kostelní scéna s hebrejskými písněmi

Ostrava - Ještě bohatší program, více služeb, nové prostory a scény pro umělecké produkce i pestřejší doprovodný program přinese letošní festival Colours of Ostrava, který začne ve čtvrtek v Dolní oblasti Vítkovic. Doprovodný program startuje festivalem a konferencí pro hudební producenty a organizátory festivalů Czech Music Crossroads a zároveň Festivalem v ulicích. Jeho Kostelní scéna v evangelickém kostele v centru města připravila první program s názvem Barvy duše už na pondělní podvečer.

Duchovní ekumenické zastavení s hebrejskými písněmi v podání vokálního souboru Noach v evangelickém kostele zahajuje doprovodný program festivalu Colours of Ostrava. Kostelní scéna Festivalu v ulicích nabídne i další koncerty hudebníků na pomezí meditativní, elektronické a vážné hudby. Dvoudenní festival a konference Czech Music Crossroads, který začíná v úterý v Dole Hlubina, představí zahraničním producentům a promotérům výběr zajímavých kapel z Česka, Slovenska a slezského Polska.

Osmihodinová taneční party

Hudebníci, tanečníci, básníci, divadelníci či kouzelníci by měli naladit Ostravu na vyhlášený čtyřdenní festival Colours of Ostrava. Vystupovat budou v úterý a ve středu na několika scénách na Masarykově a Jiráskově náměstí a také na Černé louce. Například Japonská scéna bude prezentovat japonskou poezii, hudbu, divadlo nebo bojová umění. V programu je mimo jiné osmihodinová taneční party s názvem Tanec pro život, která podpoří některé projekty neziskových organizací. Zájemci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek architektonických zajímavostí města, kytarového nebo tanečního workshopu, na programu jsou divadelní představení a koncerty, třeba Jiřího Pavlici s Hradišťanem a Vlastou Redlem s kapelou.

V Dolní oblasti Vítkovic zatím vrcholí přípravy a staví se scény pro samotný festival, který nabídne téměř 300 programových bodů na rekordních 16 scénách. „Letos máme nejrozsáhlejší program a největší počet scén v historii festivalu,“ potvrdila jeho ředitelka Zlata Holušová.

Petruška Šustrová v Dole Hlubina

Lidé, kteří jezdí na Colours of Ostrava opakovaně, najdou v industriálním komplexu oproti minulým ročníkům opět nové zajímavosti. Je to například kavárna v nástavbě vysoké pece Bolt Tower nebo lávka, která propojuje aulu bývalého plynojemu Gong s Dolem Hlubina. Je vyrobena z bývalého ohřívače větru, který byl součástí technologie vysoké pece. Nová velkoplošná projekce u Gongu umožní, aby program sledovalo více lidí. „Návštěvníci si také mohou poprvé prohlédnout Velký svět techniky i s jeho unikátními expozicemi,“ uvedl ředitel Dolní oblasti Vítkovice Petr Koudela.

Další nové prostory jsou v čerstvě zrekonstruovaném Dolu Hlubina, který bude například sídlem zcela nové scény Elektronic stage. Diskuzní scéna, která bude mít také hlavní stanoviště v komplexu bývalého dolu, bude obohacena o třídenní program s názvem Voices of Fredom, který připravuje za podpory Evropské komise sdružení Moderní dějiny.cz s publicistkou, překladatelkou a bývalou disidentkou Petruškou Šustrovou. Ta bude rozvíjet například téma vztahů mezi Ruskem a Evropou. „Ve starých koupelnách Dolu Hlubina bude umístěna také část taneční scény. V provozu budou i nové umělecké ateliéry,“ uvedl Koudela. V bývalé kompresorovně také funguje nová kavárna s pražírnou.

Přípravy na Colours of Ostrava
Zdroj: Colours.cz

Kojící stan ve Family parku

Organizátoři vylepšili oproti minulému roku služby. Ve Family parku najdou zázemí pro odpočinek, zábavu, hry i sport rodiny s dětmi. Jeho součástí bude Dětská scéna. Rodiče budou moci využít nabídky hlídání dětí vyškolenými asistenty, kojící matky tam najdou speciální stan pro kojení a přebalování děti. Pro starší děti bude k dispozici volejbalové hřiště a spousta her, budou se moci učit žonglovat, chodit po laně nebo se zúčastnit výtvarného workshopu. Rodiče mohou dětem zapůjčit nebo koupit kvalitní chrániče sluchu, které ochrání jejich uši před nadměrnými decibely. Děti do výšky 140 centimetrů mají vstup zdarma.

Na pivo dohlédne Festivalový sládek

I když do areálu je zakázáno vnášet jakékoliv nápoje, pitnou vodu z kohoutků si může natočit každý bezplatně. Prodejci stánků s občerstvením budou opět čepovat nápoje do vratných plastových kelímků za padesát korun. Na kvalitu piva bude po celé čtyři dny dohlížet speciální Festivalový sládek Zdeněk Baszczyňski z pivovaru Radegast, který tam bude mít i svou školu čepování. Loni návštěvníci festivalu vypili asi 300 tisíc piv. Letos poteče z 240 kohoutů přes dvacet druhů piva.

Hlavní hvězdou letošního ročníku je islandská hudebnice Björk, která přijede s téměř čtyřicetičlenným týmem. Jen dvacet členů má smyčcový orchestr. Celý program Colours of Ostrava najdete ZDE.