Adolf Čejchan – nevšední fotograf všedního Ústí

Muzeum v Ústí nad Labem vystavuje průřez celoživotním dílem fotografa Adolfa Čejchana. Jeho nejslavnější snímky ukazují poválečný obraz průmyslového města i běžný život jeho obyvatel.

Dobu svého největšího úspěchu zažil Adolf Čejchan v 60. letech, kdy jeho snímky života v Ústí sbíraly ceny u nás i v zahraničí. „Dokumentují tehdejší podobu města, oblékání lidí, kulturu,“ upozorňuje kurátor výstavy Jiří Preclík.

Focení Čejchan propadl v osmi letech, kdy dostal svůj první fotoaparát. Ve dvaceti nastoupil do propagačního oddělení Setuzy. 50. léta ovšem focení nepřála. "Všude byly plakáty 'Já jsem horník, kdo je víc'. Fotograf – to bylo celkem k smíchu," vzpomíná Čejchan. 

Kromě povinných budovatelských obrazů fotil dělníky i ve chvílích jejich běžných starostí. Po práci pak vyrazil s fotoaparátem do ulic. Historici si u jeho snímků cení citu pro moment, kompozice i atmosféry. „Jako jediný zachytil široké spektrum ústeckého každodenního života. Z uměleckého hlediska jsou jeho snímky špičkovými fotografiemi, šmrncnutými italským neorealismem,“ domnívá se historik Vladimír Kaiser.

Video Ústí připomíná fotografa Adolfa Čejchana
video

Ústí připomíná fotografa Adolfa Čejchana

Po srpnu 1968 se Čejchan odmlčel. K focení se ale nedávno vrátil, tentokrát k digitálu. Ústecké muzeum vystavuje 150 jeho snímků, od nejstarších po současné, až do 22. srpna.