Bobby McFerrin a pianista Chick Corea uzavírají brněnský JazzFest

Brno - Tradiční brněnský JazzFest končí. Letošní ročník zakončí společným vystoupením zpěvák Bobby McFerrin a pianista Chick Corea. Oba hudebníci už na přehlídce v minulých letech vystoupili, ale každy zvlášť. Jako dvojice dosud v Brně, ale ani nikde jinde v Česku nehráli.
Bobby McFerrin
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

McFerrina předchází pověst hlasového kouzelníka, který dokáže strhnout publikum spontaneitou a improvizačními schopnostmi. Letos se už o tom přesvědčili také fanoušci v pražském Fóru Karlín. Corea zase patří k nejuznávanějším světovým jazzmanům a pyšní se sbírkou 22 cen Grammy. Kořeny jejich spolupráce sahají do počátku 90. let, kdy společně natočili desku Play. Od té doby příležitostně vystupují společně.

Bobby McFerrin

Bobby McFerrinRobert „Bobby“ McFerrin Jr. se narodil v New Yorku. Jeho otec, Robert McFerrin Sr., byl prvním afroameričanem, který zpíval jako člen Newyorské metropolitní opery a proslavil se také nazpíváním role Porgyho ve filmu Porgy a Bess. V roce 1958 se kvůli této roli přestěhovala celá rodina do Hollywoodu.

První nástroj, na který se Bobby učil hrát, byl klarinet, ale kvůli rovnátkám byl donucen nástroj změnit a pokračoval studiem hry na klavír. Během studií se rozhodl pro kariéru muzikanta, poté, co zavrhl povolání kněze. Ještě na střední škole pak založil skupinu Bobby Mack Quartet. V roce 1977 skončila jeho kariéra klavíristy a začal vystupovat jako zpěvák, od 90. let vystupuje i jako dirigent.

Zdroj: Wikipedia


Video Bobby McFerrin pianista Chick Corea uzavírají brněnský JazzFest
video

Bobby McFerrin pianista Chick Corea uzavírají brněnský JazzFest

Bobby McFerrin pianista Chick Corea uzavírají brněnský JazzFest

JazzFest v Brně skončil

Chick Corea

Chick CoreaArmando Anthony „Chick“ Corea se narodil 12. června 1941 v městě Chelsea ve státě Massachusetts. Je americkým jazzovým pianistou a skladatelem, zároveň je několikanásobný držitel hudební ceny Grammy. Nejvíce se proslavil v sedmdesátých letech. Společně s Milesem Davisem také hraje na legendární jazzrockové desce Bitches Brew. V sedmdesátých letech také založil skupinu Return to Forever. V osmdesátých a devadesátých letech se pak účastnil celé řady nahrávacích a koncertních setkání, při kterých pomáhal rozvíjet mnoho různých hudebních stylů.

Zdroj: Wikipedia


Čtrnáctý brněnský JazzFest zahájil 15. března dvojkoncert klavíristů Craiga Taborna a Shaie Maestra. K dosavadní špičce patřil koncert pětinásobné držitelky Grammy Dianne Reevesové, kterou si do Bobycentra přišlo poslechnout více než patnáct set lidí. Dnešek je závěrečnou tečkou za přehlídkou.