Život s autismem: O kolečko míň, o problém víc

Josef Schovanec, syn českých emigrantů ve Francii, napsal knihu o autismu. Je ovšem nezvyklé, že její autor je autista. Publikace popisující život s touto nemocí vyšla po Francii také v českém překladu pod názvem O kolečko míň. 
Video Můj život s autismem v knize
video

Můj život s autismem v knize

Dětství prožil Josef Schovanec s nálepkou „divný“, lehčí formu autismu u něj totiž nikdo nerozpoznal. „Mnohdy mě brzdily neautistické děti. Nerozumějí matematice nebo neznají nástupce Ramsese druhého,“ vzpomíná.

Až když konečně objevil přičinu svých potíží, dokázal svůj potenciál využít naplno - vystudoval filozofii, hovoří deseti jazyky. Kdysi zakřiknutý kluk o autismu napsal knihu, a dokonce o této nemoci přednáší. Předsudky boří nejúčinnější zbraní - humorem. „Většina velkých umělců a vědců byli poloblázni, pro mě je to lichotivý posudek,“ říká například.

UKÁZKA z knihy O kolečko míň 149.26 KB


Řada jeho osobních přátel jsou vědci, jejich vyloučením, například zařazením do speciálních škol, by podle Josefa Schovance společnost poškodila především sama sebe. 

Svět autistů pomáhá pochopit také Jaroslav Dušek při pravidelných debatách v pražském Divadle Kampa. Podívejte se na ně ze záznamu: