Živé obrázky navštěvují české domácnosti už 55 let

Praha - Skotský vynálezce televize John Logie Baird poprvé předvedl televizní vysílání v roce 1926. Tedy 27 let předtím, než začalo vysílat Studio Praha z Měšťanské Besedy, odkud Československá televize poprvé vysílala 1. května 1953, a to zpočátku jenom tři dny v týdnu.

Na celý týden televize připravovala program až od roku 1958. A právě na začátky televizního vysílání vzpomíná nejraději většina pamětníků, kteří v televizi prožili svůj profesní život. Například Kamila Moučková, která byla údajně první ženou-zpravodajkou v Evropě, se spontánně vyznává: „Já tu profesi prostě strašně miluji.“

Téměř celý svůj profesní život prožila v Československé, později České televizi režisérka Věra Jordánová. Její jméno je nejvíce spojeno s natáčením dětských filmů. „Čtyřicet let celkem hezkého života mezi partou lidí, kterým velmi šlo o to, pracovat dobře, to se nedá zapomenout,“ konstatuje režisérka. 

První mimopražské televizní studio vzniklo v roce 1955 v Ostravě a prvního milionu diváků dosáhla televize v roce 1962. A do třetice, poprvé vyzkoušeli televizní vysílání v Tanvaldu. V roce 1948 ho připravila skupina vědců Vojenského technického ústavu.