René Magritte - obyčejný člověk s neobyčejným talentem

Brusel - Jeden z největších malířů 20. století belgický surrealista René Magritte by dnes oslavil 110. narozeniny. V Belgii se na počest muže v buřince připravují výstavy a vzpomínkové akce. Stovky předmětů z jeho pozůstalosti přitom stát málem nechal zničit. Mecenáši ale neváhali utratit statisíce eur a před deseti lety proměnili malířův dům v muzeum. V Bruselu připomínají slavného malíře i hospody, kde hrál šachy a scházel se s jinými umělci.

Malířův život připomínal naprostý opak bouřliváckých francouzských surrealistů, se kterými se sice přátelil, ale nikdy úplně nesblížil. Jeho soukromí bylo spořádané a puntičkářsky upravené. Většina nejslavnějších děl byla inspirovaná obyčejnými věcmi v neobyčejných souvislostech. „Hledal poezii a tajemno v každodenním životě, ve svém domě. Například krb ho inspiroval k obrazu Zastavený čas, na němž z komína vyjíždí lokomotiva,“ dodala kunsthistorička Chloé Thibaultová.   

„Byl to uzavřený člověk. Měl rád své prostředí a nevyhledával kontakt s ostatními. Lidé v sousedství o něm skoro nic nevěděli,“ uvedl spolumajitel Magrittova domu André Garritte. Bylo podle něj skandální, že největší belgický malíř neměl místo, kde by se mohl uctít. „Kromě pár obrazů v muzeích se pro něj nic neudělalo,“ dodal. Na jednom z bruselských hřbitovů připomíná manžele Magrittovi jen nenápadný žulový kámen.

Zastavený čas
Zastavený čas