Květy podzimu a barvy jara přináší skupina DG307

Praha - Letošní vánoční hudební trh bude okořeněn o nové CD - v limitované edici vychází záznam živého koncertu skupiny DG 307. 20. září 2008 proběhl v pražské LA FABRIKA koncert skupiny DG 307 nazvaný KVĚTY PODZIMU - BARVY JARA. Jeho část je nyní vydávána jako první ze série živých nahrávek nové ediční řady LIVE AT LA FABRIKA. DG 307 vystoupilo ten večer s průřezem tvorby od roku 1979 až do současnosti. Na nahrávce je i píseň od Lou Reeda Venus in furs.

DG307 - je původně označení pro psychiatrickou diagnózu, která dnes již neplatí. Skupina vznikla v roce 1973 spojením dvou významných postav českého undergroundu - zakladatel a vedoucí skupiny The Plastic People Of The Universe Mejla Hlavsa a básník Pavel Zajíček vytvořili zvláštní hudební těleso, pracující s hudební koláží doprovázející Zajíčkovy texty a hlas. DG 307 spolu se skupinou The Plastic People  a dalšími nonkonformními hudebníky a umělci z řad českého podzemí sedmdesátých let se stali trnem v oku tehdejšího politického establishmentu a někteří z nich skončili za svoje umělecká vyjádření ve vězení.

Pavel Zajíček odjel v roce 1980 do švédského exilu a soubor DG 307 zmlkl. K jeho obnovení došlo v roce 1992, když při jedné návštěvě Pavel Zajíček vytvořil po letech společně s Mejlou Hlavsou novou nahrávku, kterou nazvali Uměle ochuceno-Artificially flavored.

Třetí podoba souboru trvá s delším či kratším mlčením dodnes. Pro skupinu DG 307 zůstal nezměněný princip tvorby, jehož jádro tvoří zhudebněná poezie Pavla Zajíčka, vložená do podstatně harmoničtějších a melodičtějších struktur, než jaké měly skladby z počátečního  období. Písně na hranici hudby a syrového rituálu se během těch let přetavily ve stravitelnější a přístupnější repertoár.

Skupina vystoupila v sestavě:

Pavel Zajíček: cassio, rozladěná citera, hlas, Antonín Korb: tympány, bicí, Pavel Cigánek: el.housle, kytara, Tomáš Schilla: violoncello, Tomáš Vtípil: housle, computer, Jan Pokorný: kytara, Michal Koval: basová kytara, Josef „Bobeš" Rossler: klávesy, Přemysl Drozd: bicí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...