Nejvíce Andělů 2008 si domů nese Kryštof

Praha – Téma krize v hudebním průmyslu a rok od roku klesající počet prodaných desek si za pojící nit předávání Cen Anděl 2008 zvolila moderátorská dvojice Aleš Juchelka a Richard Krajčo. Jeho skupina Kryštof si odnesla Anděla pro nejlepší skupinu a skladbu roku. Nejlepší zpěvačkou vyhlásila Akademie populární hudby Lenku Dusilovou, zpěvákem Dana Bártu. Počet kategorií byl v letošním ročníku zeštíhlen na deset. Na vyhlášení vítěze čekali nominovaní zpěváci, zpěvačky a hudebníci u improvizovaného baru, u kterého jim po celý večer místo nápojů míchal hudbu DJ Witch.

Cenu za nejlepší DVD roku si převzali Blue Effect (Blue Effect - Live & Life) v čele s Radimem Hladíkem, který od děkovacího pultíku odcházel s větou: „Předávám slovo mladší generaci, já už jsem všechno řekl.“ Objevem roku se stala dekadentně oblečená kapela Toxique, „svěží vánek moderně střiženého popu“. Na jednom ze tří pódií v pražském Top Hotelu také živě zahrála. Stejně jako mladá a úspěšná Ewa Farna, která zazpívala polsky.

Ona i Klára Vytisková z Toxique byly nominované na cenu Zpěvačka 2008, sošku anděla si ale odnesla Lenka Dusilová. "Ta cena patří víc Eternal Seekers než mně,„ řekla zpěvačka a poděkovala všem, kteří se na tomto projektu podíleli. Zpěvákem roku se – už tradičně – stal Dan Bárta. Poděkoval ale zprostředkovaně “videozdravicí", protože je prý v současné době na vážkologickém kongresu v Basileji.

Video Anděl 2008
video

Anděl 2008

Svého vítěze zná i kategorie nejlepší zahraniční album. Za to označila Akademie populární hudby desku Viva La Vida skupiny Coldplay. Anděla za Chrise Martina a jeho kolegy převzal Vladimír Kočandrle z EMI Music, pošle jim ho prý poštou. Nejlepším českým albem se stal Ohrožený druh textaře Michala Horáčka.

Kryštof z pěti nominací proměnil dvě – byl oceněn jako nejlepší skupina 2008 a nejlepší skladbou roku se stal jeho Atentát. Nejpovedenějším videoklipem roku byl vyhlášen Folkloreček Bratří Ebenů. Marek Eben při přebírání ceny poděkoval humorně především režisérovi klipu Janu Bártkovi: „Když jsem přišel na naše první setkání do restaurace, seděly tam dvě děti. Jedno byl kameraman a druhý režisér.“

Do Síně slávy byla za celoživotní přínos v oblasti hudby uvedena skupina Katapult. „Protože jdu rád proti větru a proti osudu, můžu slíbit, že budu určitě hrát dál, i když s námi už nebude hrát ani Dědek, ani Káša,“ zavzpomínal na své kamarády při přebírání ceny Olda Říha.

Tečku za Anděly udělali Gipsy.cz

Předávání sošek Andělů zpestřilo živým hraním několik českých muzikantů a jedna zahraniční kapela – německá rocková skupina Aloha From Hell. Kromě Dary Rolins a Toxique zazněl například duet Marka Ztraceného a Anety Langerové, píseň o korálkách spásy a nadějí zpěvačky světla a lásky Jany Uriel Kratochvílové nebo „andělský“ song Terezy Kerndlové. Na závěr zahrály a zatančily od podlahy Čechomor spolu s Ewou Farnou a souborem tanců a písní Olza.

O úplnou tečku se postarali Gipsy.cz s písní Aven Romale, se kterou budou Českou republiku v květnu v Moskvě reprezentovat na evropské hudební soutěži Eurosong. Proti jejich účasti přišla před zahájením večera před Top Hotel protestovat necelá desítka sympatizantů nacionalistické Národní strany.

Anděl 2008 

  • Skupina: Kryštof - Kryštof v opeře
  • Zpěvák: Dan Bárta - Animage
  • Zpěvačka: Lenka Dusilová - Eternal Seekers
  • Album: Michal Horáček - Ohrožený druh
  • Objev: Toxique - Toxique

0

  • Skladba: Kryštof - Atentát
  • Videoklip: Bratři Ebenové - Folkloreček
  • DVD: Blue Effect - Live & Life
  • Zahraniční album: Coldplay - Viva La Vida
  • Síň slávy: Katapult