Rock Café opět hrozí zavření kvůli hluku

Praha - Hudební klub v centru Prahy s dvacetiletou historií Rock Café od minulého týdne nemůže pořádat koncerty. Vedení podniku tvrdí, že kvůli liknavosti radnice. Jakožto vlastník objektu prý špatně reklamovala provedené odhlučnění a po dlouhodobých stížnostech obyvatel domu právě kvůli hluku nakonec úřad hudební produkce zakázal. Podporu Rock Café vyjádřily prostřednictvím petice už tisíce lidí.

Nezdařená investice i kolaudace

Před třemi lety investovala městská část 6 milionů korun do odhlučnění klubu. Odborníci později zjistili, že bylo provedeno nekvalitně, a stavební úřad navíc v domě zkolaudoval ostatní nebytové prostory na byty. „Předtím tam bylo slyšet reálnou hudbu, teď je to tak, že v konstrukci domu slyšíte rázy hudby, což je nejhorší,“ říká jeden z majitelů bytů Josef Heník.

Podle vedení klubu měl úřad na vyreklamovaní špatně odhlučněného sálu více než dva roky a jediné, co udělal, byl zákaz hudebních produkcí, který přišel minulý týden. „Reklamace byly uplatněny, stavební firma je bohužel odmítá,“ tvrdí starosta MČ Praha 1 Petr Hejma (ODS).

„Pokud bychom hrály do 110 dB, což striktně dodržujeme, nemůžeme porušovat zákon,“ říká ředitel klubu Pavel Svoboda. Podle radnice je taková hlasitost koncertů neúnosná a žádá po provozovatelích její snížení. „Pokud budou respektovat hranici 95 dB, mohou hudební produkce pokračovat, jinak by museli opravy spolufinancovat,“ oznámil Hejma.

Hvězdy známé i neznámé, výstavy, filmy

Klub založený v roce 1990 společností Nový horizont hostil řadu hvězd i zajímavých začínajících umělců. „Je unikátní z několika hledisek - především svou lokací v centru města, dále tím, že neslouží jen jako koncertní sál, ale také jako galerie a místo filmových projekcí, a potom repertoárem - dává prostor i začínajícím kapelám,“ shrnuje hudební publicista Vojtěch Lindaur.

Za záchranu klubu a znovupovolení hudebních produkcí se začátkem příštího týdne uskuteční happening. Rockeři a návštěvníci klubu půjdou průvodem z Národní třídy k radnici Prahy 1. O zrušení zákazu stavební úřad rozhodne nejdříve za měsíc. „Osobně podporuji jeho činnost, vážím si toho, co dělají pro mladé a pro rockovou scénu,“ řekl ČT Petr Hejma.