V zahradě Kliniky Dr. Pírka se potkávají lidé a kámen

Mladá Boleslav – Sedm originálních soch, které během deseti dnů vytvořili umělci z celé Evropy na Mezinárodním sochařském sympoziu v severočeských Vejprtech, našlo své místo v zahradní galerii Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi. V rámci projektu Kámen a lidé, jehož cílem je zpříjemnit prostředí nemocnic, se tak budou pacienti kliniky setkávat například s vševidoucím okem manželů Wardových z Anglie, s Knotem izraelské umělkyně Ady Moran Riessové nebo s Dívkou s kočkou českého sochaře Ondřeje Doležala.

Sedm pískovcových děl přibylo do zahrady mladoboleslavské kliniky k sedmi, které získala z mezinárodního sympozia už loni. S instalací dalších soch příští rok se už nepočítá, v zahradě není dostatek místa. Ředitel kliniky Stanislav Najman považuje za příjemné odreagování i současný počet děl. „Pacient, který přichází do nemocnice ve stresu, s plnou hlavou zdravotních problémů, má přece jen šanci přijít na chvíli na jiné myšlenky,“ věří Najman v pozitivní účinek zahradní galerie.

Jedna socha (v pořadí osmá) od Němce Andre Zimmera, nazvaná Moonlanding, bude umístěna před Domem kultury. „Rozhodli jsme se jim jedno dílo symbolicky zapůjčit, aby se o našem projektu dozvěděli i lidé z města a zavítali tak třeba k nám do zahrady, která je volně přístupná,“ vysvětlil Najman. „Je to úžasný způsob, jak dostat lidi k výtvarnému umění, ačkoli by oni za ním prioritně nešli,“ souhlasí s nápadem i Pavel Filip ze společnosti Kultura města Mladá Boleslav.

2 minuty
Reportáž Lucie Komňacké
Zdroj: ČT24

Spolupráce obou institucí by měla pokračovat v budoucnu i dalšími kulturními akcemi. Například menšími koncerty v zahradě kliniky. „Bylo by to jistě zajímavé zpestření pro pacienty, jejich příbuzné i běžné návštěvníky. Menší koncerty v sochařské galerii pod šitým nebem by mohly mít hezkou atmosféru,“ podotkl Najman.

Sympozium se ve Vejprtech letos konalo už posedmnácté. Kromě tří českých sochařů se na něm sjela také desítka umělců z Německa, Španělska, Velké Británie nebo Izraele. Letošní sochy poputují ještě do nemocnice v německém Zwittau (Žitava). Umělecká hodnota některých děl je až 30 tisíc eur, sochaři ale pracovali zdarma, bez autorského honoráře, a nemocnice za sochy neplatí nic. Musí ale financovat vytěžení kamene v Hořicích, převoz soch a jejich instalaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 8 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 12 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 15 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 23 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...