XL kniha o Helmutu Newtonovi vychází v „kapesním“ vydání

Praha – Sbírka fotografií Helmuta Newtona byla jednou z největších knih, které se v České republice prodávaly. Publikace z kategorie Sumo s úctyhodnými rozměry 50 krát 70 centimetrů si zájemci mohli koupit i se stolečkem. Po deseti letech vychází nyní v nové, zmenšené podobě, ale se stejným množstvím snímků i kvalitou tisku. Knihu v úterý odpoledne pokřtil v pražském Mánesu fotograf Robert Vano, jehož retrospektiva se v této výstavní síni právě koná a jenž se podobně jako Newton věnuje i módní fotografii. „Jeho fotky byly jako revoluce. Byl pro módu takový enfant terrible,“ říká o významném fotografovi německého původu Vano.

Gigantickou knihu o pěti stech stránkách vydalo nakladatelství Taschen poprvé k Newtonovým osmdesátinám (narodil se v roce 1920). „Vážila třicet kilo a stála 54 tisíc,“ přiblížil unikátní nakladatelský počin Zdeněk Holuša z vydavatelství Slovart, které knihu v ČR distribuuje.

Na třicetikilovém svazku pracovalo padesát lidí po tři roky. Podle Holuši se na celém světě prodalo všech deset tisíc kusů limitované edice. Některé se staly součástí slavných sbírek, například v Muzeu moderního umění v New Yorku. Českých kupců bylo sedmdesát. Cena rozměrné knihy byla původně 54 tisíc korun, postupně vzrostla až na téměř trojnásobek, ale i za ni se v Česku dva kusy prodaly.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

Reportáž Lucie Klímové

UvK 3.9.2009

Rozhovor s Robertem a Vanem Janou Bömerovou

Kniha fotografií Helmuta Newtona s rozměry 50 krát 70 centimetrů nebyla nejrozměrnější knihou, která se na českém trhu prodávala. Titul Modern Art měl rozměry 100 krát 79 centimetrů. Jako největší kniha světa je v Guinnessově knize rekordů zapsána fotografická publikace Bhútán. Má rozměry 213 krát 152 centimetry a ke koupi je za 30 tisíc dolarů.

Nová kniha, kterou opět vydává Taschen, má rozměry přibližně 27 krát 37 centrimetrů a je dostání za 2990 korun. Texty v angličtině, francouzštině a němčině doplňuje stejný počet fotografií jako v prvním „sumo“ vydání. 350 snímků pokrývá celou Newtonovu tvorbu – od módních fotografií přes erotické akty až po výmluvné portréty celebrit.

Helmuta Newtona představila české veřejnosti také výstava Work, kterou pořádala v roce 2003 na Pražském hradě Galerie Leica. Přišlo na ni 65 tisíc lidí, a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou toho roku v Česku. „Češi také nakupovali nejvíce knih ze všech východoevropských zemí, kde výstava byla, včetně Ruska,“ doplnila ředitelka galerie Jana Bömerová. Proto si vydavatelství Taschen vybralo Českou republiku jako první zemi, v níž zmenšená verze obří knihy Newtonových fotografií vychází.

Helmut Newton - enfant terrible fotografie

Helmut Newton, původním jménem Neustaedter, se narodil 31. října 1920 v Berlíně. Fotografování propadl ještě jako student reálného gymnázia. Svůj první fotoaparát si pořídl v roce 1932. Když o dva roky později vyšly Norimberské zákony, musel Helmut kvůli svému židovskému původu ze školy odejít a v roce 1938 se rozhodl emigrovat do Číny. Loď však cestou zakotvila v Singapuru, kde Newton získal práci jako fotograf pro noviny. Když válka začala hrozit i v Asii, byl Newton spolu s ostatními Židy internován v táboře v Austrálii, kde později narukoval do armády. Po válce z ní ale odešel a kvůli kariéře se rozhodl změnit si příjmení z Neustaedter na Newton.

1Nabídka od vysněného Vogue přišla v roce 1956 a Newton kvůli ní odjel do Londýna. Pro světoznámý módní časopis pak pracoval i v Austráli, Paříži a New Yorku. Newton zemřel v lednu 2004, kdy podlehl následkům automobilové nehody v Kalifornii. Pohřben je v Berlíně.

S Newtonovými fotografiemi vznikl nový pojem – pornografická elegance. Newton byl od mládí fascinován ženami a jejich zpodobnění ovlivňoval jeho zájem o sexualitu, noční život prostitutek nebo kabaretní výstupy transsexuálů. Jeho odvážné snímky nebyly pochopitelně vždycky přijímány s nadšením. Newton byl také portrétní fotograf. Nafotil mnoho slavných osobností, jako je Sigourney Weaverová, Cathérine Deneuveová, Sophia Lorenová nebo Raquel Welchová.

Obří kniha fotografií Helmuta Newtona
Obří kniha fotografií Helmuta Newtona
Více fotek
  • Obří kniha fotografií Helmuta Newtona zdroj: www.taschen.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1086/108581.jpg
  • Kniha fotografií Helmuta Newtona zdroj: Slovart http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1093/109233.jpg