Čtveřice „Brouků“ přechází po přechodu ulici Abbey Road

Londýn - Album Abbey Road slavné liverpoolské čtveřice The Beatles byla poslední společná studiová nahrávka skupiny. Desku kromě skvělé hudby proslavil i její obal, na kterém čtveřice „Brouků“ přechází po přechodu ulici Abbey Road. Beatles natočili za dobu své zhruba desetileté existence 13 alb a stali se komerčně nejúspěšnější hudební skupinou všech dob. První album Please Please Me vyšlo na jaře 1963. Deska Abbey Road vyšla pod značkou Apple v Británii 26. září 1969 a 1. října se objevila na pultech amerických obchodů. Kromě slavné čtyřky se na natáčení podíleli i George Martin a pianista Billy Preston. Slavný obal nafotil skotský fotograf Iain Macmillan.

Album je pojmenované po slavném nahrávacím studiu, které leží ve stejnojmenné ulici a ve kterém skupina nahrála téměř všechny své písně. Hlavní část alba Abbey Road zvládli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr pod vedením producenta George Martina během jednoho měsíce (v červenci). 

Na špici britské hitparády alb se deska udržela obdivuhodných 17 týdnů, v USA to bylo o šest týdnů méně. Do rozpadu skupiny v dubnu 1970 se prodalo sedm milionů kopií desky, do současnosti je to přes 30 milionů kusů. Album je druhou nejprodávanější deskou The Beatles po Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band z roku 1967. Slavný „Seržant Pepř“ má na svém kontě 32 milionů prodaných kopií. V anketě 500 nejlepších desek všech dob, pořádané v roce 2003 americkým magazínem Rolling Stone, deska skončila na 14. místě.

„Bylo to velice veselé nahrávání, všichni totiž tušili, že je poslední,“ vzpomínal v narážce na spory uvnitř kapely později George Martin. Skupina, přesněji řečeno ústřední dvojice Lennon-McCartney, byla v té době již rozhádaná a naposledy se všichni sešli ve studiu 20. srpna 1969 k dotočení písně "I Want You (She's So Heavy).

Jiná verze slavné fotografie
Jiná verze slavné fotografie

Lennon a McCartney se potkali v roce 1957 ve skupině The Quarrymen v Liverpoolu. Od roku 1958 se k této dvojici přidal Harrison a původními členy byli také baskytarista Stuart Sutcliffe a bubeník Pete Best. Slavná sestava John, Paul, George a Ringo se vytvořila od srpna 1962, kdy Ringo vystřídal za bicími Besta. Pod názvem The Beatles hráli od srpna 1960. Na vrcholu kariéry v roce 1966 se Beatles rozhodli skončit s živým vystupováním, poslední koncert se konal 29. srpna 1966 v San Francisku. A v dubnu 1970 se svět oficiálně dozvěděl, že legenda končí. Všichni čtyři poté rozjeli sólové dráhy, sami už ale nedokázali to, co dokázali spolu. Všechny spekulace o jejich znovuobrození ukončila v roce 1980 Lennonova násilná smrt, o 21 let později podlehl Harrison rakovině.

V únoru 1994 se ke společnému muzicírování sešli George, Paul a Ringo a natočili dvě skladby z Johnovy pozůstalosti, Real Love a Free As A Bird. Dva přeživší - Ringo Starr a Paul McCartney - stále hrají.

Beatles
Beatles