Severský film přehledně v Evaldu

Praha  - Celkem šestnáct celovečerních snímků ve třiadvaceti projekcích uvede přehlídka, kterou od 27. ledna do 2. února uspořádá v pražském kině Evald distribuční společnost Cinemart. Půjde o komedie i syrová dramata, která byla v posledních dvaceti letech natočena na Islandu, ve Švédsku, v Norsku a v Dánsku.

„Získali jsme pocit, že pokud jde o skandinávské filmy, je fokus v rámci různých festivalů dost roztříštěný. A proto jsme se rozhodli uspořádat soustředěný týden, kde poběží současné tituly i snímky, které mohli diváci vidět už v běžné distribuci v posledních pěti letech, ale v současné době už i z artových kin zmizely. Seveřani jsou poměrně žánrově pestří, můžeme tedy předložit komedie, dramata i horory. Pro českého diváka bývají nejpřitažlivější severské komedie, které jsou bizarní, absurdní a nepostrádají černý humor,“ uvedla v rozhovoru pro ČT24 dramaturgyně festivalu Ivana Košuličová.

"Přehlídku nazvanou Týden severských filmů zahájí citlivý snímek o rodičích a dětech švédského tvůrce Lukase Moodyssona Mamut z roku 2009. Kurz negativního myšlení je název o dva roky starší oceňované černé norské komedie o jednom vydařeném večírku, na kterém parta handicapovaných lidí zúčtuje s falešnou upřímností a soucitem," řekla Alice Aronová ze společnosti Cinemart.

Video Rozhovor s dramaturgyní festivalu Ivanou Košuličovou
video

Rozhovor s dramaturgyní festivalu Ivanou Košuličovou

Festival nabídne také islandskou tragikomedii okořeněnou drsným humorem Dobré srdce. Vznikla v roce 2009, odehrává se v newyorském baru a líčí podivné přátelství dvou mužů. O tři roky starší je svěží komedie kultovního dánského režiséra Larse von Triera Kdo je tady ředitel? Pojednává o jednom podřadném herci, který je najat, aby vytvořil postavu imaginárního šéfa firmy.

Program přehlídky obsahuje i další Trierovo dílo - kontroverzní i oceňovaný horor Antikrist, přinášející noční můru o vztahu muže a ženy. Vítězný snímek karlovarského festivalu Ukrutně šťastni vypráví o svérázných lidech a jejich podivných vztazích na dánském maloměstě.

"Netradiční upírský horor ze zasněženého švédského sídliště o přátelství dvou dětí, přičemž jedno z nich je upír, nese název Ať vejde ten pravý. Norská oceněná tragikomedie Na sever pojednává o tom, že začít znovu žít můžete kdykoliv. Z Norska je i komedie Bezva chlap. Vypráví o jednom sympaťákovi v podání populárního Stellana Skarsgärda, který si po návratu z vězení musí vyřešit svůj dosavadní život," dodala Aronová.

Týden severských filmů uvede i sedm let staré strhující dánské válečné drama o dvou bratrech a jedné ženě nazvané Bratři, stejně jako syrové a silné drama dánské režisérky Suzanne Bierové o vztazích nazvané Po svatbě, které bylo roku 2006 nominováno na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Křehký norský snímek o lásce Domů na Vánoce se odehrává během jednoho netradičního Štědrého dne. Pod komedií Když se muž vrací domů a dramatem Submarino je podepsán oceňovaný dánský filmař Thomas Vinterberg, spoluzakladatel manifestu Dogma 95.

Kolekci filmů uzavřou půvabné temné snímky o osamělosti a ztroskotancích od režiséra Akiho Kaurismäkiho Smlouva s vrahem /1990/ a Světla v soumraku /2006/.

Kurz negativního myšlení
Kurz negativního myšlení
Více fotek
  • Kurz negativního myšlení zdroj: Evald http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2278/227762.jpg
  • Ukrutně šťastni zdroj: Evald http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2278/227761.jpg