Kotvy Máje aneb kde jsme nakupovali

Praha – Pražskou Kotvu a Máj, ale i regionální obchodní domy v Pardubicích, Olomouci, Ústí nad Labem nebo Plzni, jejichž návrhy a realizace spadají do 60. a 70. let minulého století, představuje do 19. března výstava v Galerii VŠUP. Zastoupeny jsou i nerealizované návrhy. Jedním z cílů projektu s názvem Kotvy Máje / České obchodní domy 1965 až 1975 je podle organizátorů podnítit společenskou debatu o stavbách z doby komunistického režimu, které jsou mnohdy neprávem odsuzované. „Ta architektura odpovídá ale své době,“ dodává kurátor výstavy, architekt Petr Klíma.

Celkem si zájemci mohou prohlédnout čtrnáct staveb, na nichž je demonstrována rozmanitost přístupu k řešení obchodního domu v Československu na přelomu 60. a 70. let. S budovami, které se staly „nedílnou součástí historie české architektury i kolektivní paměti naší společnosti“, pak úzce souvisí debata o smyslu ochrany a respektování původních staveb i o možnostech jejich proměn.

Obchodní domy realizované…

Video Výstava Kotvy Máje
video

Výstava Kotvy Máje

Výstava Kotvy Máje

Rozhovor s Petrem Klímou

„Výstava by měla zachytit průřezově všechny významné velké plnosortimentní domy, které se v té době stavěly,“ doplňuje kurátor Petr Klíma. K vidění jsou například původní dokumentace staveb, jejich modely i fotografie současného vzhledu komunistických Priorů. Své místo vedle plnosortimentních Priorů získaly také Dům bytové kultury v Praze, Don v Hradci Králové specializovaný na módu a doplňky i největší domy výrobních a spotřebních družstev. 

…. změněné i neexistující…

Některé z vystavovaných obchodních domů byly upraveny, jako například Máj v Praze, u jiných se to plánuje, třeba v Olomouci. Stranou zájmu nezůstalo ani již neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd postavené podle plánu sdružení SIAL, které muselo v roce 2009 ustoupit novodobému nákupnímu centru Forum Liberec.

„Skrze juxtapozici stávajícího stavu domů a jejich tehdejší či naopak do budoucna uvažované podoby jsou původní architektonické hodnoty konfrontovány se současnými přístupy,“ upozorňují organizátoři výstavy. V krátkém průřezu se v rámci výstavy představí i soudobé slovenské obchodní domy.

… i nerealizované

Vedle realizovaných domů mají své místo ve výběru i neuskutečněné a širší veřejnosti pravděpodobně neznámé návrhy: například studie Aleny Šrámkové z dob jejího působení v pražském středisku Státního projektového ústavu obchodu na obchodní domy v Praze na Pankráci a na Karlově náměstí nebo návrh jihlavského Prioru Růženy Žertové.

„Její studie vznikla v roce 1968. K realizaci mělo dojít v 70. letech, ale vzhledem k srpnovým událostem a nástupu nových funkcionářů na národní výbor, kterým se ta stavba zdála pro socialistický obchodní dům málo reprezentativní, k realizaci nedošlo,“ vysvětlil Klíma.

Výstavu doprovodí publikace s rozsáhlou obrazovou dokumentací a také přednáška, která se uskuteční 15. března na VŠUP. Zhruba ve stejný čas chtějí organizátoři výstavy spustit také webové stránky. Měly by fungovat jako databáze informací a materiálů k tématu, případně jako virtuální obdoba výstavy.